Pentagon rozważa alternatywne rozwiązania dla lokalizacji tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach - oświadczył w środę dyrektor amerykańskiej Agencji Obrony Rakietowej (MDA) generał Patrick O'Reilly.
O planach w sprawie tarczy antyrakietowej O'Reilly mówił na spotkaniu z korespondentami prasy wojskowej. Wyjaśnił, że w trakcie prowadzonej obecnie analizy projektu umieszczenia baz obrony rakietowej w Polsce i Czechach rozważa się dla nich "różne europejskie opcje".
Niespodzianek nie będzie
O'Reilly zaznaczył, że gdyby skłaniano się ku alternatywnemu rozwiązaniu, to tylko "po wyczerpującej dyskusji" z rządami Polski i Czech.
- Nie będzie żadnych niespodzianek - podkreślił. Generał dodał, że jeśli dojdzie do jakiejkolwiek zmiany planu to administracja Stanów Zjednoczonych będzie "ściśle współpracować" zarówno z czeskim jak i polskim rządem.
W ubiegłym tygodniu O'Reilley poparł "pełne partnerstwo" z Rosją przy planowaniu systemu obrony rakietowej w Europie.
Pentagon rozważa alternatywne rozwiązania dla lokalizacji tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach Patrick O'Reilly
Analiza trwa
Analiza tego czy tarcza rzeczywiście spełnia swoje obronne zadania toczy się na życzenie Kongresu z polecenia administracji prezydenta Baracka Obamy. Jej wyniki mają być gotowe do końca lata, co w USA oznacza - do Święta Pracy (Labour Day) w pierwszy weekend września.
Jak poinformował w ubiegłym tygodniu dyrektor wydziału w Departamencie Stanu Stephen Mull, jako pierwsze obejrzą je rządy Polski i Czech.
Tarcza na szczytach
Kiedy początkiem lipca Barack Obama wizytował Moskwę, rozmawiał na temat tarczy z rosyjskim prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem.
Amerykański prezydent zapewniał, że główny wpływ na decyzję w tej kwestii będzie miała ocena zagrożenia ze strony Iranu. Powiedział też, że chciałby doprowadzić do "kompromisu" z Rosją, która naciska, by USA zrezygnowały z tarczy w Polsce i Czechach.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24