Tarcza antyrakietowa rusza do Europy

Tarcza antyrakietowa rusza do Europy
Tarcza antyrakietowa rusza do Europy
NATO
Kluczowym elementem systemu są rakiety SM-3NATO

Rozpoczęto proces przeniesienia do Rumunii lądowej tarczy antyrakietowej. W USA rozmontowywana jest właśnie lądowa wersja morskiego systemu AEGIS, która do niedawna była testowana. Teraz jest metodycznie przenoszona do kontenerów, w których ma trafić do Europy.

Prototypowy lądowy system AEGIS w znacznej części nadal stoi na terenie bazy wojskowej w stanie New Jersey na wschodnim wybrzeżu USA. Od kilku dni jest jednak rozmontowywany. - Tempo prac jest wyjątkowe - twierdzi Nick Bucci, szef działu systemów przeciwrakietowych w koncernie Lockheed Martin.

System przypomina odcięte fragmenty okrętu postawione na lądzieLockheed Martin

Nowa tarcza Europy

Do przełomu stycznia i lutego trwały intensywne testy instalacji, która jest w ogólnym ujęciu bardzo silnym radarem mogącym śledzić ponad sto celów jednocześnie i naprowadzać na nie rakiety. Lądowy AEGIS był wypróbowywany śledzeniem ruchu lotniczego w okolicy Nowego Jorku i Waszyngtonu. Drugim elementem systemu jest wyrzutnia przeciwrakiet SM-3.

Cały lądowy AEGIS jest niemal żywcem "wycięty" z okrętów US Navy. Niemal identyczne przenoszą niszczyciele typu Arleigh Burke i krążowniki typu Ticonderoga. Na potrzeby budowy stałej tarczy antyrakietowej w Europie podjęto decyzję o przystosowaniu systemu do działania na lądzie. Instalacja ma być jednak łatwa do przenoszenia, aby można było zmieniać miejsce jej rozmieszczenia.

Teraz Amerykanie testują to założenie. Cały lądowy AEGIS ma zostać spakowany w ciągu kilku tygodni do 60 standardowych kontenerów. Następnie trafi na statek i popłynie do Rumunii, gdzie wszystko zostanie złożone i ponownie przetestowane. Lądowy AEGIS ma zacząć działać za około rok. Do 2018 roku identyczna instalacja ma stanąć w polskim Redzikowie.

Lądowy AEGIS jest elementem budowy systemu tarczy antyrakietowej w Europie. Wraz z przenoszącym jego morski odpowiednik okrętami US Navy będzie formalnie podlegał NATO. Sojuszniczy system antyrakietowy ma oficjalnie bronić przed ewentualnymi atakami rakietowymi z kierunku Bliskiego Wschodu.

Autor: mk\mtom / Źródło: Defense News, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: MDA

Tagi:
Raporty: