Tajwan. Niezidentyfikowane samoloty, wystrzelone flary i ataki hakerskie na strony rządowe

Źródło:
PAP

Resort obrony Tajwanu informuje o pojawieniu się niezidentyfikowanych samolotów nad wyspami Kinmen w pobliżu południowo wschodnich wybrzeży Chin. W celu zmuszenia ich do odwrotu, wystrzelono flary. Tego samego dnia ministerstwo obrony poinformowało, że jego strona internetowa została zaatakowana przez hakerów i na krótko zniknęła z sieci.

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało w czwartek, że niezidentyfikowane samoloty, prawdopodobnie drony, przeleciały w nocy ze środy na czwartek nad rejonem wysp Kinmen położonych w pobliżu południowo-wschodnich wybrzeży Chin. Wystrzelono flary, aby zmusić je do odwrotu.

Tajwańskie siły zbrojne zostały postawione w stan pogotowia po tym jak Chiny zapowiedziały serię ćwiczeń wojskowych w niewielkiej odległości od wyspy w reakcji na środową wizytę na Tajwanie przewodniczącej Izby Reprezentantów Kongresu USA Nancy Pelosi.

Chiny i Tajwan PAP/ Adam Ziemienowicz

Tajwańskie władze skrytykowały postępowanie Chin, nazywając je "prowokacją" i poinformowały, że planują w sposób skoordynowany zmienić trasy przelotów samolotów i trasy statków, by uniknęły one kontaktu z wrogim wojskiem. W środę, w dniu wizyty Nancy Pelosi, 27 myśliwców Chińskiej Republiki Ludowej naruszyło tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ).

Cyberatak na stronę ministerstwa obrony Tajwanu

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało w czwartek, że jego strona internetowa została zaatakowana przez hakerów i na krótko zniknęła z sieci.

Ministerstwo zapewniło, że sytuacja została opanowana i że ściśle współpracuje z innymi agendami rządowymi, aby wzmocnić cyberbezpieczeństwo, szczególnie ważne obecnie w okresie narastającego napięcia w stosunkach z Chinami. Wcześniej kilka stron rządu Tajwanu, w tym urzędu prezydenta, zostało zaatakowanych. Według władz część ataków przeprowadzono z Chin i Rosji.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive