Śmiertelny wypadek i ranne dzieci. Parki rozrywki zamykają kolejki górskie

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

W parku rozrywki Groena Lund w Sztokholmie doszło w niedzielę do tragicznego wypadku na kolejce górskiej. Zginęła młoda kobieta, a dziewięć osób - w tym dzieci - zostało rannych. W poniedziałek dwa inne parki rozrywki w Szwecji zdecydowały o zamknięciu dla odwiedzających swoich kolejek górskich.

O wycofaniu z użycia takich konstrukcji tego samego producenta (Schwarzkopf/Zierer/BHS) poinformowali w poniedziałek przedstawiciele lunaparków w Kolmarden pod Norrkoeping na południe od Sztokholmu oraz w Furuvik pod Gaevle na północ od szwedzkiej stolicy.

Dochodzenie w sprawie przyczyn tragicznego zdarzenia w Groena Lund, oprócz policji, wszczęła Szwedzka Państwowa Komisja ds. Wypadków. "Pierwszym zadaniem będzie odtworzenie przebiegu wydarzeń i stworzenie podstawy dla dalszej analizy" - podano w komunikacie.

Dyrekcja Groena Park zapewniła, że kolejka przeszła wiosną tego roku obowiązkowy przegląd techniczny, podczas którego nie zgłoszono zastrzeżeń. Wesołe miasteczko zostało na co najmniej tydzień zamknięte. Gazeta "Aftonbladet" opublikowała zdjęcie leżących pod konstrukcją kolejki kółek, które być może odczepiły się od niej na którymś etapie.

Według strony internetowej parku Groena Lund, kolejka Jetline została uruchomiona w 1988 roku, a w 2000 roku została zmodernizowana. Wagoniki rozwijają prędkość do 90 km na godzinę, wznoszą się na wysokość 30 metrów.

Kolejka górska się wykoleiła. Śmiertelny wypadek

W niedzielę rozpędzona kolejka z 14 pasażerami na jednym z zakrętów z nieznanych przyczyn wykoleiła się. Trzy osoby z niej wypadły. Dwie zostały znalezione na ziemi, a jedna zatrzymała się na konstrukcji. Pozostałe osoby - w tym te mniej poszkodowane - zostały ewakuowane.

Informację o ofierze śmiertelnej i kilku rannych osobach podała szwedzka agencja informacyjna TT, powołując się na rzeczniczkę parku rozrywki. - Niestety jedna osoba nie żyje, jesteśmy tym całkowicie zdruzgotani - mówiła wtedy rzeczniczka Annika Troselius.

Jak podał portal gazety "Expressen", ofiarą śmiertelną wypadku była 35-letnia kobieta. Według władz regionu Sztokholm, spośród dziewięciu przewiezionych po wypadku do szpitala osób trzy doznały poważnych obrażeń. Troje dzieci zostało lekko rannych.

Park rozrywki Grona Lund w SztokholmieShutterstock

Znajdujące się na wyspie Djurgarden wesołe miasteczko jest jedną z głównych atrakcji dla dzieci i młodzieży w Sztokholmie. W niedzielę w kraju kończył się weekend święta lata Midsommar.

Autorka/Autor:akw / prpb, adso

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock