Erdogan rozmawiał z Bidenem. Zastrzeżenia wobec akcesji Szwecji do NATO

Źródło:
PAP

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Joe Bidenem na temat przystąpienia Szwecji do NATO - podało w niedzielę biuro tureckiego przywódcy. Do rozmowy doszło na dwa dni przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział prezydentowi USA Joe Bidenowi, że Szwecja, przyjmując ustawę antyterrorystyczną, podjęła kroki we właściwym kierunku, aby Turcja zaakceptowała jej wniosek o członkostwo w NATO. Jednak - jak przekazało biuro Erdogana - zdaniem prezydenta Turcji podjęte działania nie są wystarczające, ponieważ zwolennicy Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) nadal organizują demonstracje w Szwecji.

PKK jest traktowana przez władze w Ankarze jako organizacja terrorystyczna. Oprócz Turcji akcesję Szwecji do NATO blokują jeszcze Węgry.

Dostawy F-16 z USA i Ukraina w NATO

Według relacji biura prezydenta, przywódca Turcji rozmawiał z prezydentem USA także o dostawie amerykańskich myśliwców F-16 do Turcji i przyszłym statusie Ukrainy w NATO. Do rozmowy doszło na dwa dni przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie.

>> Zbliża się szczyt NATO. Wilno zamieniło się w fortecę <<

Autorka/Autor:akr//now

Źródło: PAP