Świat

Szturmują miasto Kaddafiego. Ciężki ostrzał snajperów

Świat

Aktualizacja:

Siły powstańców szturmujące Syrtę - miasto, w którym urodził się Muammar Kaddafi - znalazły się w czwartek wieczorem pod silnym ostrzałem lojalistów. Syrta to jeden z ostatnich bastionów żołnierzy obalonego przywódcy Libii.

- Weszli do miasta. (...) Nie jestem pewien, jak daleko udało im się wejść - powiedział agencji Reutera rzecznik wojskowy Narodowej Rady Libijskiej Abdulrahman Busin. - Znajdują się pod ciężkim ostrzałem. Problem jest szczególnie ze snajperami - dodał.

Wcześniej, w czwartek po południu, rzecznik powstańców Ali Gliwan powiedział, że siły Narodowej Rady Libijskiej napotkały opór ze strony zwolenników Kaddafiego na przedmieściach miasta i znalazły się pod ostrzałem rakietowym. Dodał, że zginął jeden z powstańców.

Posiłki dla oblegających

W czwartek rano konwój składający się z ok. 900 samochodów wyładowanych bronią ciężką udał się na wschód z leżącej na północnym wschodzie kraju Misraty. Następnie podzielił się, by otoczyć Syrtę z trzech stron.

Rodzinne miasto Kaddafiego leży ok. 360 km na wschód od Trypolisu. Pozostałe bastiony lojalistów to Bani Walid, leżące 150 km na południowy wschód od Trypolisu i położona na pustynnym południu Sabha.

Źródło: reuters, pap