Sąd odrzucił wniosek Trumpa o utajnienie jego materiałów z okresu prezydentury. Chodzi o sprawę szturmu na Kapitol

Autor:
momo\mtom
Źródło:
PAP
Wojsko przed Kapitolem (nagranie ze stycznia 2021 roku)
Wojsko przed Kapitolem (nagranie ze stycznia 2021 roku)TVN24
wideo 2/6
TVN24Wojsko przed Kapitolem (nagranie ze stycznia)

Federalny sąd apelacyjny dla Dystryktu Kolumbia odrzucił wniosek byłego republikańskiego prezydenta Donalda Trumpa o utajnienie jego materiałów z okresu prezydentury przed prowadzącymi śledztwo w sprawie szturmu na Kapitol w styczniu tego roku.

Donald Trump argumentował, że jego materiały, w tym rozmowy ze współpracownikami, objęte są ochroną tzw. przywileju władzy wykonawczej, zgodnie z którą materiały byłych prezydentów są utajnione. Jednak obecny demokratyczny prezydent Joe Biden już wcześniej uchylił ten przywilej wobec tych konkretnych dokumentów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Sąd w liczącym 68 stron uzasadnieniu orzeczenia odrzucił argumenty Trumpa i stwierdził, że materiały powinny być udostępnione specjalnej komisji śledczej w Izbie Reprezentantów Kongresu USA. Zdominowana ona jest przez demokratów.

Komisja stara się ustalić okoliczności, w jakich doszło 6 stycznia do ataku na Kapitol zwolenników Trumpa, a zwłaszcza rolę, jaką odegrał w nim były prezydent.

Trump, który odmówił uznania swej porażki i wygranej Joe Bidena w ostatnich wyborach prezydenckich, twierdził - nie podając na to żadnych dowodów - że wybory zostały sfałszowane. Bezpośrednio przed atakiem na Kapitol zagrzewał swoich zwolenników do działania.

Autor:momo\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Thomas Hengge/Shutterstock.com