Chatbot od Google nie podpowie, jak głosować w wyborach. Udziela "wymijających" odpowiedzi

Źródło:
BBC, The Guardian
Prof. Przegalińska: sztuczna inteligencja rozumuje, ale myśleniem byśmy tego nie nazwali
Prof. Przegalińska: sztuczna inteligencja rozumuje, ale myśleniem byśmy tego nie nazwaliTVN24
wideo 2/5
Prof. Przegalińska: sztuczna inteligencja rozumuje, ale myśleniem byśmy tego nie nazwaliTVN24

Google wprowadza ograniczenia dotyczące zapytań w chatbocie Gemini. Rzecznik firmy powiedział BBC, że zmiany mają związek z wyborami, zaplanowanymi w tym roku w wielu krajach. Jak podają media, Gemini udziela "wymijającej" odpowiedzi na pytania typu "kim jest Donald Trump".

"Ze względu na dużą ostrożność w tak ważnym temacie, zaczęliśmy wprowadzać ograniczenia dotyczące rodzajów zapytań związanych z wyborami" - przekazał zespół Google w Indiach na stronie firmy. W komunikacie zaznaczono, że nową politykę wdrożono w Indiach, gdzie w kwietniu odbędą się wybory parlamentarne. Serwis TechCrunch poinformował jednak, że Google potwierdził, iż wprowadza zmiany na całym świecie.

ZOBACZ TEŻ: AI Act przegłosowany. "Rozwodniono" unijne prawo o sztucznej inteligencji?

Chatbot Gemini nie podpowie, jak głosować

Google zdecydowało się na taki krok, "ponieważ firma chce uniknąć kontrowersji wokół sztucznej inteligencji" - napisał w środę portal BBC. Rzecznik Google przekazał brytyjskiemu nadawcy, że zmiany są wprowadzane w ramach ogłoszonych wcześniej planów. - Jak informowaliśmy w grudniu ubiegłego roku, w ramach przygotowań do wielu wyborów, które odbędą się na całym świecie w 2024 roku, oraz ze względu na dużą ostrożność, ograniczamy rodzaje zapytań związanych z wyborami, na które Gemini będzie udzielać odpowiedzi - powiedział rzecznik.

Brytyjski "Guardian" podał, że na zapytania takie jak "opowiedz mi o prezydencie Bidenie" lub "kim jest Donald Trump", Gemini odpowiada teraz: "Wciąż uczę się odpowiadać na to pytanie. W międzyczasie spróbuj skorzystać z wyszukiwarki Google" lub udziela podobnej, wymijającej odpowiedzi. "Nawet mniej subiektywne pytanie 'jak zarejestrować się do głosowania' zostaje odesłane do wyszukiwarki Google" - podkreśla dziennik.

Poza Indiami wybory odbędą się w tym roku między innymi w USA, Republice Południowej Afryki, Meksyku i Wielkiej Brytanii. W Polsce już za niespełna miesiąc zagłosujemy w wyborach samorządowych. Na czerwiec zaplanowano wybory do Parlamentu Europejskiego.

Google udostępniło pierwszym użytkownikom chatbota - do lutego 2024 roku znanego pod nazwą Bard - w marcu ubiegłego roku. Informując o nim, firma wyjaśniła, że udziela on nie tylko odpowiedzi na pytania użytkowników, ale również porad, i to często w kilku wariantach.

ZOBACZ TEŻ: Twórcy Facebooka i Instagrama wiedzieli, że "pogłębiają lęki i depresje"? Zuckerberg zaprzecza

Autorka/Autor:wac//am

Źródło: BBC, The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock