Szlak bałkański zamknięty. Największy problem z uchodźcami mają teraz Włochy

Do Włoch przybywa coraz więcej uchodźców. Włosi liczą na pomoc UE
Do Włoch przybywa coraz więcej uchodźców. Włosi liczą na pomoc UE
tvn24
Tylko w tym roku do Włoch przypłynęło ponad 30 tys. uchodźcówtvn24

Niemal codziennie kolejne łodzie przybijają do brzegów Włoch. Z wielkiej akcji przenoszenia imigrantów z Włoch do innych państw Unii jak na razie nie wyszło nic. Materiał "Faktów z zagranicy".

Po zawarciu porozumienia z Turcją morska droga do Grecji jest niemal zamknięta dla imigrantów. Ale do Włoch wciąż płyną tysiące uchodźców - nie z Syrii, ale z Północnej Afryki. W tym roku tą drogą dotarło już do włoskich wybrzeży 32 tysiące osób.

O uchodźcach we Włoszech

Kryzys migracyjny był jednym z głównych tematów rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z premierem i prezydentem Włoch.

- Jeżeli chcemy tę presję migracyjną zmniejszyć, czy wręcz - oby - zlikwidować, to trzeba zlikwidować źródła problemu. I tutaj z panem premierem jesteśmy zgodni, że każda inicjatywa, która zmierza do tego, żeby te problemy u źródeł zostały rozwiązane, z całą pewnością jest warta rozważenia, z całą pewnością jest do przedyskutowania - mówił prezydent Duda na wspólnej konferencji z premierem Włoch Matteo Renzim.

- Dziękuję prezydentowi Dudzie za poparcie propozycji mojego rządu dotyczących średnio i długofalowych działań wobec Afryki. Przygotowaliśmy dokument strategiczny w tym zakresie i pozytywna ocena tego dokumentu ze strony prezydenta Dudy bardzo nas ucieszyła - podkreślił Renzi.

Problematyczna Libia

Wielkim problemem dla Włoch i całej Unii jest sytuacja w Libii. Po obaleniu Kaddafiego kraj wciąż pogrążony jest w chaosie, wciąż trwają tu walki. To stąd, z terenów kontrolowanych przez powiązane z tzw. Państwem Islamskim ugrupowania, najczęściej wyruszają łodzie z uchodźcami. Na razie ustalono jedno - Zachód będzie szkolił wojska rządowe i dostarczy im broń.

- Skoro istnieje legalny rząd w Libii, który walczy z terroryzmem, to nie powinien być on ofiarą embarga - uważa amerykański Sekretarz Stanu John Kerry.

Ale do przywrócenia pokoju w Libii jeszcze bardzo daleka droga, dlatego Włochy apelują o pomoc i wsparcie Europy w kryzysie migracyjnym.

Na razie najlepszym obrazem europejskiej solidarności jest sytuacja na przejściu granicznym na Przełęczy Brenner. Austria planuje zamknąć je, by obronić się przed napływem uchodźców, co powoduje gwałtowne protesty Włochów.

- Przejście graniczne w Brenner było otwarte od tak dawna, więc nic dziwnego, że plany jego zamknięcia budzą duże emocje - mówi Manfred Dunner z austriackiej policji.

Papież apeluje o miłosierdzie

O miłosierdzie dla uchodźców apelował wielokrotnie papież Franciszek. Włoska prasa podkreślała, że z pewnością rozmawiał na ten temat z premier Beatą Szydło podczas jej zeszłotygodniowej wizyty w Watykanie.

- Marzę o Europie, gdzie bycie imigrantem nie byłoby przestępstwem - mówił 6 maja papież Franciszek.

Tylko w tym roku w Morzu Śródziemnym utonęło już 1300 osób. We Włoszech trwa właśnie proces kapitana statku i jego zastępcy, którzy doprowadzili do śmierci 750 uchodźców. Prokurator zażądał kary 18 lat więzienia.

Autor: mw/kk / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Raporty: