Sejm podnosi wysokość świadczenia wychowawczego i broni ministra Błaszczaka. W piątek poznaliśmy również wyniki matur. Oto sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.
1. 800 plus zamiast 500 plus
Od 1 stycznia 2024 roku wysokość świadczenia wychowawczego wzrośnie z kwoty 500 złotych do 800 złotych - zakłada nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, którą w piątek uchwalił Sejm.
Zmiana wysokości świadczenia nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku. Za nowelizacją ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci głosowało 406 posłów, przeciw było 45, nikt się nie wstrzymał.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jest decyzja Sejmu ws. programu 500 plus
2. Ogłoszono wyniki matur
Z egzaminem dojrzałości nie poradziło sobie w tym roku 15,6 procent maturzystów. Matura, choć w liceach odbywała się według nowych zasad i miała być trudniejsza, to właśnie tam wypadła lepiej niż w technikach.
Mimo wyraźnie słabszych wyników w technikach, w ostatniej dekadzie zdawalność matury nigdy nie wypadała aż tak dobrze. Teraz dla absolwentów rozpocznie się kluczowy etap rekrutacji na studia.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Matura miała być trudniejsza. Znamy wyniki
3. Bondaryk uniewinniony
Trzyosobowy skład zawodowych sędziów uznał generała Krzysztofa Bondaryka za niewinnego, oddalając apelację prokuratury - dowiedział się dziennikarz portalu tvn24.pl.
Prokuratura oskarżała generała o popełnienie przestępstwa przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków "w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Krzysztof Bondaryk prawomocnie uniewinniony
4. Rządzący przyspieszają prace nad referendum o migrantach
Sejm zaczął prace nad ustawą, która pozwoli przeprowadzić referendum razem z wyborami parlamentarnymi. Referendum o nieistniejących jeszcze unijnych przepisach migracyjnych, o nieistniejącej przymusowej relokacji.
Według opozycji cała sprawa to problem wymyślony na potrzeby kampanii wyborczej. - Oni działają jak komuniści w dawnym reżimie. Oni stwarzali problemy po to, żeby je samemu rozwiązywać - zwraca uwagę Władysław Teofil Bartoszewski, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.
5. Błaszczak obroniony przez większość sejmową
Posłowie debatowali w Sejmie nad wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec Mariusza Błaszczaka. W głosowaniu większość sejmowa zdecydowała, że szef Ministerstwa Obrony Narodowej pozostanie na stanowisku.
Głosowanie poprzedziła debata. - Polacy już wiedzą, że minister Błaszczak stwarza tylko kłopoty. Potrzebny jest minister, który zagwarantuje bezpieczeństwo - mówił Czesław Mroczek (KO). - Dzisiaj najsłabszym ogniwem systemu obrony państwa jest Mariusz Błaszczak - dodawał Mirosław Suchoń (Polska 2050). Radosław Fogiel (PiS) stwierdził, że we wniosku opozycji nie ma "poważnych zarzutów czy udokumentowanych faktów". Szefa MON bronił między innymi premier.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sejm zdecydował ws. Mariusza Błaszczaka
6. Arent zawiesza aktywność polityczną, komentarz rzecznika PiS
Syn posłanki PiS Iwony Arent i jego znajoma usłyszeli zarzuty pobicia jego byłej dziewczyny. "Super Express" opublikował nagranie z wydarzeń, do których miało dojść w jednym z mieszkań w Olsztynie. Jak napisał "SE", Michał A. "nagrywał te sceny".
Posłanka poinformowała w czwartek, że zawiesiła aktywność polityczną. Rzecznik PiS Rafał Bochenek pytany w piątek w Wirtualnej Polsce co to oznacza, odpowiedział, że "odczytuje, iż wstrzyma się od działalności publicznej". - Jest posłanką, ma obowiązki ustawowe, które musi realizować. Myślę, że nie będzie się od nich uchylała – dodał.
Źródło: PAP