Przywódcy NATO zbierają się na szczycie w Wilnie. Prezydent Turcji zgadza się na akcesję Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Pjongjang grozi zestrzeleniem amerykańskiego samolotu. Północne Indie zmagają się z monsunowymi ulewami, a tanie linie odwołują 1700 lotów. Oto sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.
1. Rusza szczyt NATO w Wilnie
We wtorek odbędzie się szczyt NATO z udziałem między innymi prezydenta USA Joe Bidena i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Głównymi tematami szczytu będą agresja Rosji na Ukrainę i przystąpienie do sojuszu Ukrainy oraz Szwecji.
Udział w szczycie w stolicy Litwy weźmie prezydent Andrzej Duda, minister obrony Mariusz Błaszczak i minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
2. Erdogan zgadza się na akcesję Szwecji do NATO
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zgodził się na jak najszybsze przekazanie tureckiemu parlamentowi protokołu akcesyjnego Szwecji do NATO - przekazał sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg po spotkaniu z Erdoganem i premierem Ulfem Kristerssonem.
Wcześniej turecki przywódca niespodziewanie zapowiedział, że jego kraj zgodzi się na zatwierdzenia szwedzkiego członkostwa, jeśli państwa europejskie "otworzą drogę" dla kandydatury Ankary do Unii Europejskiej.
3. Rzecznik rządu: Niemcy chcą nas pozbawić suwerenności
Rzecznik rządu Piotr Mueller odniósł się w "Faktach po Faktach" do słów Jarosława Kaczyńskiego, który mówił o "planach pozbawienia Polski suwerenności".
Dopytywany, kogo prezes PiS miał na myśli, Mueller stwierdził, że chodzi o Niemcy, choć "nie tylko". - Część innych krajów Unii Europejskiej również uważa, że powinniśmy ograniczyć obszary, w których jest jednomyślność - powiedział.
4. Monsunowe ulewy w północnych Indiach
Jak podały lokalne media, w powodziach i lawinach błotnych, które nawiedziły północne Indie, zginęło co najmniej 37 osób, a wiele osób wciąż oczekuje na ratunek. Zagrożona jest też stolica kraju - poziom wody w przepływającej przez Delhi rzece Jamuna jest niebezpiecznie wysoki.
Indyjski Departament Meteorologiczny (IMD) potwierdził, że w sobotę w Delhi spadły aż 153 litry wody na metr kwadratowy w ciągu 24 godzin. W Himachal Pradesh w weekend deszczu było jeszcze więcej - w niektórych okręgach w ciągu jednego dnia spadło tyle wody, co przeważnie w miesiąc.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Powodzie w Indiach
5. Tanie linie odwołują 1700 lotów
Brytyjskie tanie linie lotnicze easyJet poinformowały o odwołaniu 1700 lotów w okresie wakacyjnym z powodu "opóźnień w kontroli ruchu lotniczego". Problemy dotkną 180 tysięcy pasażerów, podróżujących głównie z lotniska Londyn-Gatwick.
Firma poinformowała, że 95 proc. poszkodowanych podróżnych zostało już przebukowanych na inne loty easyJet. Wszyscy klienci mają możliwość zmiany rezerwacji lub otrzymania zwrotu pieniędzy. Przewoźnik poinformował, że odwołane loty stanowią mniej niż 2 proc. rozkładu na lipiec i sierpień. Jak podał branżowy portal fly4free.pl, z systemu rezerwacyjnego easyJet wynika, że odwołana będzie też część połączeń z i do Krakowa.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tanie linie odwołują loty. Na liście połączenia z Polski
6. Pjongjang grozi zestrzeleniem amerykańskiego samolotu
Reżim Korei Północnej oskarżył Stany Zjednoczone, że amerykańskie samoloty zwiadowcze naruszyły niedawno jej przestrzeń powietrzną i że nie ma gwarancji, iż następnym razem nie zostaną zestrzelone - podała reżimowa agencja informacyjna KCNA, cytując oświadczenie rzecznika północnokoreańskiego resortu obrony. - Prowokacyjne działania wojskowe USA przybliżają Półwysep Koreański do konfliktu nuklearnego - ocenił urzędnik.
Kim Yo Jong, siostra północnokoreańskiego dyktatora Kim Dzong Una, posiadająca duże polityczne wpływy, oświadczyła, że kraj zareaguje zdecydowanie, jeśli siły USA ponownie wkroczą do strefy ekonomicznej Korei Północnej - poinformowała KCNA.
Źródło: PAP