"Jestem tu, by rozmawiać". Szef Pentagonu w Chinach

Mattis z wizytą w Chinach
Mattis z wizytą w Chinach
Szef Pentagonu rozpoczą wizytę w Chinach

Amerykański sekretarz obrony James Mattis rozpoczął we wtorek trzydniową wizytę w Chinach, by mimo napiętych relacji dwustronnych pogłębiać dialog wojskowy między Pekinem a Waszyngtonem oraz rozmawiać z chińskimi władzami o denuklearyzacji Korei Północnej.

Według ekspertów likwidacja północnokoreańskiego arsenału nuklearnego będzie głównym tematem poruszanym przez Mattisa z wysokimi rangą chińskimi wojskowymi, z którymi ma się spotkać w Pekinie. Chiny mają silny wpływ na północnokoreańskie władze, a prezydent Chin Xi Jinping deklarował, że jego kraj będzie "w dalszym ciągu odgrywał konstruktywną rolę" w procesie pokojowym na Półwyspie Koreańskim.

Xi gratulował też obu stronom niedawnego historycznego szczytu w Singapurze, gdzie prezydent USA Donald Trump spotkał się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Kim potwierdził tam skłonność do "całkowitej denuklearyzacji", ale w podpisanym na zakończenie szczytu wspólnym oświadczeniu nie podano konkretnego grafiku tego procesu.

Punkty zapalne

Wizyta Mattisa – pierwsza podróż sekretarza obrony USA do Chin od 2014 roku - przypada na okres narastających napięć w relacjach amerykańsko-chińskich.

Do punktów zapalnych należy sprawa chińskiej militaryzacji Morza Południowochińskiego, kwestia Tajwanu oraz nasilający się konflikt handlowy, który budzi coraz większe obawy o wybuch wojny celnej pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata.

Mattis ostro krytykował działania Pekinu na spornych akwenach Morza Południowochińskiego, gdzie Chińczycy budują sztuczne wyspy i umieszczają na nich instalacje wojskowe. Pentagon odwołał niedawno z tego powodu zaproszenie dla chińskiej marynarki wojennej na wielonarodowe ćwiczenia, które rozpoczną się w czasie jego wizyty w Chinach.

"Jestem tu, by rozmawiać"

Po wyjściu z samolotu w Pekinie szef Pentagonu ostrożnie odpowiadał na pytania dziennikarzy, unikając zaogniania sporów.

- Jestem tu, by rozmawiać - oświadczył, cytowany przez agencję Reutera.

O takie podejście apelował we wtorkowym komentarzu państwowy chiński dziennik "Global Times".

"Obie strony powinny nauczyć się słuchać" - oceniła gazeta, przypominając o punktach spornych w dwustronnych relacjach, w tym o uznaniu Chin za rywala USA w strategii bezpieczeństwa narodowego administracji Trumpa.

Na krótko przed przybyciem Mattisa państwowe chińskie media poinformowały, że chińskie okręty codziennie od ponad tygodnia prowadzą ćwiczenia bojowe na wodach w pobliżu Tajwanu. W ostatnich miesiącach chińska armia nasiliła manewry wokół wyspy, co według Pekinu ma być ostrzeżeniem dla tajwańskich władz, by nie dążyły do niepodległości.

Komunistyczne Chiny uznają Tajwan za zbuntowaną część swojego terytorium i nigdy nie wykluczyły możliwości siłowego przejęcia kontroli nad rządzoną demokratycznie wyspą. USA uznają zasadę "jednych Chin" i nie utrzymują oficjalnych relacji z Tajwanem, a wszelkie oznaki wsparcia Waszyngtonu dla Tajpej wywołują ostre protesty Pekinu.

Mattis zostanie w Chinach do czwartku, a następnie odwiedzi Koreę Południową i Japonię.

Autor: KR//kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Navy Petty Officer 1st Class Dominique A. Pineiro

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP