Szef BBN Tajwanu: Chiny przyglądają się wojnie na Ukrainie, by opracować strategie wojny hybrydowej

Autor:
asty
Źródło:
PAP
Chińskie okręty w Cieśninie Tajwańskiej. Wideo archiwalne
Chińskie okręty w Cieśninie Tajwańskiej. Wideo archiwalnetvn24
wideo 2/2
tvn24Chiny przeprowadzą ćwiczenia wojskowe w Cieśninie Tajwańskiej. Wideo archiwalne

Szef tajwańskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Chen Ming-tong, prezentując raport o aktualnej sytuacji w Cieśninie Tajwańskiej, stwierdził w środę, że Chiny przyglądają się doświadczeniom wojny w Ukrainie, aby opracować własne strategie wojny hybrydowej przeciwko Tajwanowi. Jak wskazywał, dokonywana przez Chiny jednostronna zmiana statusu quo w Cieśninie Tajwańskiej to poważne zagrożenie dla pokoju i stabilności w regionie.

W sierpniu Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza prowadziła bezprecedensowe ćwiczenia wokół Tajwanu w odwecie za wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej.

Tajwańskie ministerstwo obrony informowało wówczas o wzmożonej aktywności wojsk chińskich wokół kraju, w tym o przekraczaniu przez Chiny linii mediany Cieśniny Tajwańskiej - niepisanej granicy morskiej, wyznaczonej przez geograficzny środek cieśniny pomiędzy Tajwanem a Chińską Republiką Ludową. Naruszenia mediany to z punktu widzenia władz w Tajpej naruszenia obowiązującego statusu quo.

Szef BBN Tajwanu: Chiny utrwalają "nowy stan rzeczy"

Przemawiając w parlamencie, Chen wskazał, że po zakończeniu sierpniowych manewrów wokół Tajwanu, Komunistyczna Partia Chin zwiększyła wykorzystanie wojskowych i cywilnych dronów.

Zaślepka materiału TVN24GO
Myśląc o następnej wojnie. Jakie wnioski Chiny wyciągną z tej?
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Maszyny te często naruszały strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu i zbliżały się do tajwańskich baz wojskowych zlokalizowanych między innymi na wyspach archipelagu Kinmen.

Według Chena "po zakończeniu manewrów, chińskie okręty nadal przekraczały linię mediany, a chińskie samoloty naruszały tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej, a wszystko to w celu utrwalenia zagrażającemu Tajwanowi 'nowego stanu rzeczy'".

Chiny czerpią lekcje z wojny na Ukrainie

- Od początku bieżącego roku Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza, czerpiąc lekcje z wojny w Ukrainie, opracowuje strategie wojny hybrydowej przeciwko Tajwanowi i potencjalnej walki z silnym przeciwnikiem – podkreślił Chen.

Chiny i Tajwan PAP/ Adam Ziemienowicz

Jak wskazywał, dokonywana przez Chiny jednostronna zmiana statusu quo w Cieśninie Tajwańskiej to poważne zagrożenie dla pokoju i stabilności w regionie.

W odpowiedzi na prowokacyjne działania chińskiej armii rząd tajwański potwierdził podniesienie wydatków na obronność w 2023 roku o 14 proc., do rekordowych 586 miliardów tajwańskich dolarów (92 miliardy złotych), co stanowi 2,4 proc. tajwańskiego PKB.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości