"Amazonia jest unicestwiana, by zaspokoić nasz apetyt"


Dyrektor organizacji Amazon Watch Andrew E. Miller ocenił, że "Amazonia jest unicestwiana, by zaspokoić apetyt na mięso". Dodał, że winne tych zniszczeń są Europa, Stany Zjednoczone i azjatyckie kraje, które "również sięgają po zasoby Amazonii".

- Nie tylko obecny prezydent Brazylii Jair Bolsonaro i jego postawa wobec gigantycznego pożaru amazońskich lasów dziewiczych ponoszą winę za niszczenie płuc naszej planety - powiedział szef Amazon Watch Andrew E. Miller w rozmowie z hiszpańską agencją EFE z okazji Dnia Amazonii, obchodzonego głównie w Brazylii.

- W pewnym sensie winni są wszyscy, ponieważ Amazonia jest unicestwiana w celu nakarmienia nas wszystkich, zaspokojenia naszego apetytu, między innymi apetytu na mięso, (...) winne są Europa i Stany Zjednoczone - podkreślił. Odpowiedzialność według niego ponoszą także Chiny oraz Indie, jak i inne rynki wschodzące, które "również sięgają po zasoby Amazonii".

"Globalne siły korzystają z pożarów"

Miller ocenia jako wysoce niewystarczające wsparcie starań o ratowanie "płuc świata", jakie nadeszło ze strony krajów G7, które przeznaczyły na ten cel zaledwie 20 milionów dolarów, gdy na spotkaniu tej grupy najbogatszych państw świata w Biarritz rozległy się głosy alarmu z powodu płonącej Amazonii.

Istnieją "siły globalne", które osiągają "na wielu poziomach" korzyści z pożarów i deforestacji Amazonii, z odbierania tradycyjnych praw jej rdzennej ludności. Siły, które na tym korzystają, to według Millera rolnicy, lokalne i zagraniczne korporacje, banki, fundusze inwestycyjne, a także strony układu o wolnym handlu.

Brazylijscy wielcy hodowcy rogacizny mieli walny udział w finansowaniu kampanii wyborczej Jaira Bolsonaro, którego wybór na prezydenta - zdaniem Millera - bardzo pogorszył sytuację w Amazonii. - Rozpoczął on urzędowanie od ostrych wypowiedzi skierowanych przeciw rdzennej ludności Amazonii w imię rzekomego rozwoju tych obszarów - ocenił szef Amazon Watch.

Kurczące się lasy dziewicze Amazonii

- Cały impet rządu Jaira Bolsonaro jest skierowany na to, aby wtargnąć do Amazonii i kosztem lasów dziewiczych wylesić tereny, otworzyć przestrzeń dla zwiększenia uprawy soi, aby było więcej bydła i aby rozszerzyć kosztem lasów także przemysł wydobywczy - dodał Miller.

Dzieje się tak, mimo że "Brazylia jest krajem mającym za sobą całą historię owocnych wysiłków podejmowanych dla obrony środowiska naturalnego i zmniejszenia wycinki lasów dziewiczych".

Hiszpańska Najwyższa Rada Badań Naukowych (CSIC) przypomina z okazji Dnia Amazonii, że jej obszar coraz bardziej się kurczy i dziś jest o jedną trzecią mniejszy aniżeli jeszcze przed dwudziestu laty.

W granicach Brazylii leży prawie 70 proc. tego olbrzymiego terytorium, o powierzchni niemal 7 milionów kilometrów kwadratowych, podczas gdy pozostałe 30 proc. należy do ośmiu krajów.

Puszcze Amazonii nie są jedynym terytorium lasów dziewiczych, które ogień zaatakował w tym roku z bezprecedensowa siłą. Według CSIC, jak pisze EFE, "tegoroczne pożary lasów na Syberii były co najmniej porównywalne z pożarami lasów Amazonii, chociaż świat był nimi znacznie mniej zaalarmowany mimo poważnego wpływu na znacznie chłodniejszy klimat Euroazji".

Pożary lasów AmazoniiPAP

Autor: asty//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: