TVN24 | Świat

Porozumienie na unijnym szczycie. Jest decyzja w sprawie sankcji na Białoruś

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Przywódcy Unii Europejskiej podczas pierwszego dnia szczytu w Brukseli porozumieli się w sprawie wspólnego podejścia wobec Turcji oraz wsparcia dla Grecji i Cypru w ich sporach z Ankarą. Odblokowało to sankcje, jakie Unia Europejska chce nałożyć na przedstawicieli reżimu białoruskiego. Restrykcje mają być przyjęte formalnie w piątek.

Pierwszy dzień szczytu zakończył się po około 10 godzinach rozmów. Szef Rady Europejskiej Charles Michel poinformował na konferencji w nocy, że decyzją przywódców Unia przyjmuje dwutorową strategię wobec Turcji, z jednej strony umożliwiając dialog polityczny dający szanse na większą stabilność, ale jednocześnie twardo wskazując na swoje zasady i jednoznacznie wspierając Grecję i Cypr.

- Jesteśmy gotowi do zaangażowania się w bardziej pozytywną współpracę z Turcją, pod warunkiem, że kraj ten pokaże pozytywne zaangażowanie wobec nas i zakończy działania, które są sprzeczne z prawem międzynarodowym. To jest żądanie Cypru - powiedział Michel.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Przypomniał, że w ostatnich tygodniach widać było wzrost napięcia we wschodniej części Morza Śródziemnego. W zeszłym roku Turcja rozpoczęła odwierty w poszukiwaniu ropy i gazu na Morzu Śródziemnym w pobliżu Cypru mimo ostrzeżeń ze strony Unii Europejskiej. Latem doszło do eskalacji napięć, których kulminacją było zderzenie greckiego okrętu wojennego z tureckim.

Porozumienie przywódców w sprawie Turcji otworzyło drogę dla wdrożenia sankcji wobec przedstawicieli białoruskiego reżimu. Dotychczas decyzję w tej sprawie blokował właśnie Cypr, domagając się od UE silnej reakcji na działania podejmowane przez Turcję.

"Zdecydowaliśmy o wdrożeniu sankcji"

Formalna decyzja w sprawie białoruskich sankcji ma zostać podjęta w piątek w procedurze pisemnej. - Zdecydowaliśmy o wdrożeniu sankcji. To bardzo ważne, to jasny sygnał, który wysyłamy. Jesteśmy wiarygodni - mówił Michel. Jak zaznaczył na liście sankcyjnej jest około 40 nazwisk.

Michel przyznał, że Alaksandra Łukaszenki jednak nie ma na tej liście. - Ale oczywiście będziemy przyglądać się sytuacji na Białorusi i rozwojowi wydarzeń - zapewniał szef RE. Podkreślał, że RE będzie nadal prowadzić rozmowy w kwestii Białorusi, w tym z udziałem OECD.

"Chcemy pracować nad nowymi długoterminowymi relacjami"

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ostrzegła natomiast, że Unia Europejska może użyć wszystkich możliwych narzędzi wobec Turcji (w tym sankcji), jeśli ta nie zaprzestanie "prowokacji i nacisków" we wschodniej części Morza Śródziemnego.

- Ale to nie jest to, czego chcemy. Chcemy pracować nad nowymi długoterminowymi relacjami Unia Europejska - Turcja i pozytywną agendą, która będzie obejmowała między innymi modernizację naszej unii celnej, zwiększenie handlu i ścisłą współpracę w zakresie migracji na podstawie podpisanego w 2016 roku porozumienia - mówiła von der Leyen.

Szefowa Komisji Europejskiej wyraziła zadowolenie z dialogu grecko-tureckiego, jednak podkreśliła, że odwierty Turcji na terytoriach morskich Cypru to odrębna kwestia, która musi być rozwiązana z poszanowaniem prawa międzynarodowego. - To powinno przede wszystkim leżeć w interesie Ankary, ale pod warunkiem, że prowokacje i presja ustaną - dodała.

Ursula von der Leyen wyraziła też zadowolenie z decyzji o wdrożeniu sankcji białoruskich. Von der Leyen przekonywała, że nie będzie żadnego zrozumienia dla osób, które pacyfikowały pokojowe protesty na Białorusi oraz przyczyniły się do sfałszowania wyborów.

"Wzywamy Rosję do tego, aby prowadzone zostało śledztwo w tej sprawie"

Przywódcy unijni na szczycie w Brukseli wezwali też Rosję do przeprowadzenia śledztwa w sprawie próby otrucia Aleksieja Nawalnego. Jak powiedział Michel, unijni liderzy powrócą do tej sprawy na następnym szczycie Unii Europejskiej.

Przywódcy potępili użycie broni chemicznej przeciwko Nawalnemu i uznali je za złamanie praw człowieka i prawa międzynarodowego. - Wzywamy Rosję do tego, aby prowadzone zostało śledztwo w tej sprawie. Na następnym szczycie Unii Europejskiej powrócimy do tej kwestii - powiedział szef Rady Europejskiej.

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości