W czwartek i piątek odbył się wirtualny szczyt Szczyt dla Demokracji (Summit for Democracy). Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zaprosił na niego przedstawicieli władz ponad 100 krajów. Amerykański przywódca zaapelował o globalne wzmocnienie demokracji. Mówił, że "autokracje nigdy nie zdołają ugasić żaru wolności, który tli się w sercach ludzi na całym świecie, w każdym jego zakątku". Na szczycie wystąpił prezydent Andrzej Duda, który zaapelował o solidarność z Białorusią, nazywając to jednym z najważniejszych wyzwań demokratycznego świata.
Szczyt dla Demokracji (Summit for Democracy) to wirtualne spotkanie zorganizowane przez Stany Zjednoczone "w celu odnowienia demokracji w kraju i konfrontacji z autokracjami za granicą" w dniach 9-10 grudnia. Jego trzy główne tematy to obrona przed autorytaryzmem, walka z korupcją oraz promowanie poszanowania praw człowieka.
Szczyt zgromadził przedstawicieli ponad 100 krajów. Prezydent Joe Biden zaapelował w jego trakcie o wzmocnienie demokracji na całym świecie, nazywając ochronę praw i wolności w obliczu rosnącego autorytaryzmu "kluczowym wyzwaniem" obecnej ery.
Na zakończenie szczytu uczestnicy mogli zobaczyć krótki film stworzony specjalnie na tę okazję przez koncern Discovery.
Biden: demokracja potrzebuje mistrzów
- W obliczu długotrwałych i alarmujących wyzwań dla demokracji i praw człowieka, na całym świecie demokracja potrzebuje mistrzów - powiedział Biden, rozpoczynając szczyt. W trakcie przemówienia podkreślał między innymi, że "odnowa naszej demokracji i wzmacnianie instytucji demokratycznych wymaga nieustannego wysiłku".
Podsumowując w piątek dwudniowy wirtualny szczyt, Biden stwierdził, że był pod wrażeniem energii i zaangażowania wielu uczestników i jest zadowolony ze zobowiązań, które państwa podjęły, by ulepszyć swoje demokracje. - Podkreśliliśmy wagę ochrony wolności mediów, tego, jak postępy w statusie kobiet i dziewczynek są inwestycją w sukces naszej demokracji. Skupialiśmy się na potrzebie wsparcia obrońców praw człowieka i zapewnienia, że technologie, które ułatwiają nasze życie, są używane, by wznieść ludzi, a nie ich przygnieść - powiedział gospodarz Białego Domu.
Pochwalił inicjatywę prezydentów Panamy, Kostaryki i Dominikany, by "wzmocnić demokratyczne instytucje i sojusze oraz współpracować w kwestiach transparentności, praw człowieka, rozwoju gospodarczego i wzmacniania demokracji w regionie".
Biden: autokracje nigdy nie zdołają ugasić żaru wolności
Biden obiecał wzmocnienie amerykańskiej demokracji przez przeprowadzenie reform praw wyborczych, mających uczynić głosowanie bardziej dostępnym. Dotychczas, jak stwierdził, reformy te napotykały twardy opór w Kongresie.
Zapowiedział też dalsze wspieranie programu COVAX i wysyłanie szczepionek do krajów na całym świecie. Wyraził nadzieję, że podczas kolejnego szczytu w przyszłym roku państwa zdołają się rozliczyć ze zobowiązań, złożonych podczas obecnego forum.
- Autokracje nigdy nie zdołają ugasić żaru wolności, który tli się w sercach ludzi na całym świecie, w każdym jego zakątku. On nie zna granic i mówi każdym językiem - zaznaczył Biden.
Wystąpienie Andrzeja Dudy
Poza Bidenem podczas dwudniowego szczytu wystąpiło 110 przywódców państw z całego świata - w tym prezydent Polski Andrzej Duda - a także działaczy organizacji pozarządowych, przedstawicieli władz lokalnych i związków zawodowych. Prezydent Duda zaapelował o solidarność z Białorusią, nazywając to jednym z najważniejszych wyzwań demokratycznego świata. Zapewnił też Białorusinów, że Polska pozostanie promotorem demokracji.
Źródło: Reuters, CNN, PAP