TVN24 | Świat

Szczepionka na koronawirusa. WHO przerywa proces zatwierdzania rosyjskiej szczepionki Sputnik V

TVN24 | Świat

Autor:
mart/kab
Źródło:
PAP
Dyrektor EMA o rosyjskiej szczepionce Sputnik V (materiał z kwietnia 2021 roku)
Dyrektor EMA o rosyjskiej szczepionce Sputnik V (materiał z kwietnia 2021 roku)TVN24
wideo 2/21
TVN24 Dyrektor EMA o rosyjskiej szczepionce Sputnik V (materiał z kwietnia 2021 roku)

Szczepionka na koronawirusa. WHO uważa, że produkcja preparatu Sputnik V nie spełnia wymaganych standardów. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała o zawieszeniu procesu zatwierdzania rosyjskiego preparatu.

Rosja po raz pierwszy złożyła wniosek do WHO o zatwierdzenie swojej szczepionki Sputnik V w lutym tego roku, ale WHO postanowiła opóźnić jej zatwierdzenie do czasu, aż będzie można przeprowadzić kolejną inspekcję w jednym z zakładów, w których produkowany jest Sputnik V. Portal Euronews przypomina, że wyniki badań opublikowane w czasopiśmie medycznym "The Lancet" wskazują, iż rosyjska szczepionka ma 91,6 proc. skuteczności przeciwko koronawirusowi. Na oficjalnym koncie Sputnika na Twitterze ukazała się ostatnio informacja, że preparat wykazał skuteczność na poziomie 97,2 proc. podczas kampanii szczepień na Białorusi.

Putin otoczony strefą sanitarną nieprzenikalną dla koronawirusa
Putin otoczony strefą sanitarną nieprzenikalną dla koronawirusaPod koniec marca zeszłego roku Władimir Putin został otoczony strefą sanitarną nieprzenikalną dla koronawirusa. Na początku pandemii zaszył się w swojej rezydencji, a większość jego spotkań odbywała się zdalnie. By dostać się do budynku, w którym przebywał, trzeba było przejść przez cały system odkażania, a obsługa prezydenta i ci, którzy mieli z nim bezpośredni kontakt, zanim zostali dopuszczeni do Putina musieli przejść kwarantannę. Dziennikarzom rosyjskiej sekcji BBC udało się ustalić, że administracja prezydenta Rosji na walkę z koronawirusem otrzymała 2,5 mld rubli, czyli ok. 130 mln złotych. O sprawie odpowiada korespondent TVN24 Andrzej Zaucha.TVN24 BiS, Kremlin.ru

Szczepionka Sputnik V. WHO wstrzymuje wniosek Rosji

Jednak zarówno WHO, jak i Europejska Agencja Leków (EMA) oświadczyły, że wciąż czekają na pełne dane od producenta szczepionki. Zastępca dyrektora WHO Jarbas Barbosa dodatkowo wyjaśnił, że wniosek Rosji został wstrzymany, bowiem "podczas sprawdzania jednej z fabryk, w których produkowana jest szczepionka, okazało się, że zakład ten nie spełnia najnowszych standardów produkcyjnych".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

- Producent (szczepionki) musi wziąć to pod uwagę, wprowadzić niezbędne zmiany i być gotowy na nową inspekcję. WHO czeka na informację od producenta, że linia produkcyjna spełnia standardy – powiedział Barbosa.

WHO wcześniej zgłaszała obawy dotyczące możliwego zanieczyszczenia preparatu w fabryce produkującej Sputnika V w Ufie. W czerwcu br. firma zarządzająca zakładem – Pharmstandard – oświadczyła jednak, że inspekcja WHO "nie zidentyfikowała żadnych krytycznych problemów".

"Zapraszamy WHO na kolejną inspekcję. Pozostajemy w pełni transparentni i będziemy kontynuować proces wstępnej kwalifikacji WHO" - napisały władze firmy w komunikacie.

Autor:mart/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: