TVN24 | Świat

"Państwa biedne nie otrzymują jeszcze dostaw szczepionek". WHO apeluje w sprawie COVAX

TVN24 | Świat

Autor:
mart/kab
Źródło:
PAP

Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) poinformował w piątek, że zaapelował do państw i koncernów farmaceutycznych, by przestały zawierać dwustronne umowy na zakup szczepionek przeciw COVID-19 kosztem programu COVAX. Program ma zapewnić szczepionki krajom biednym.

Oczywistym problemem jest to, iż państwa biedne i o średnich dochodach nie otrzymują jeszcze dostaw szczepionek na COVID-19 – oznajmił Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO. - Bogate kraje otrzymują większość dostaw – dodał.

Wezwał też państwa, które zamówiły dostawy szczepionek przekraczające ich obecne potrzeby, by udostępniły jak najszybciej swoje nadwyżki programowi COVAX. Zaapelował do państw i koncernów farmaceutycznych, by przestały zawierać dwustronne umowy na zakup szczepionek przeciw COVID-19 kosztem programu.

Tedros od wielu miesięcy podkreśla, że we własnym interesie każdy kraj musi przyjąć globalne podejście do walki z COVID-19. Wobec pandemii "nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie są bezpieczni" – powtarzał wielokrotnie Tedros.

Szczepionki przeciw COVID-19PAP

Szef WHO: wirus rozprzestrzenia się w alarmującym tempie

Szef WHO ostrzegł w piątek, że koronawirus rozprzestrzenia się pewnych krajach w "alarmującym tempie", ponieważ ludzie w ostatnich tygodniach nie stosują się do restrykcji epidemicznych.

Oznajmił również, że oczekuje, iż misja WHO, która ma zbadać genezę koronawirusa w mieście Wuhan, będzie mogła wyruszyć do Chin w przyszłym tygodniu. We wtorek Tedros wyraził rozczarowanie faktem, że władze w Pekinie nadal nie udzieliły zezwolenia międzynarodowej misji badawczej na wjazd do Chin.

W połowie grudnia 2020 roku Agencja Reutera podała, powołując się na dyplomatów, że międzynarodowa misja pod egidą WHO pojedzie na początku stycznia do Chin, by zbadać przyczyny i początki pandemii.

Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Moderny
Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę ModernyTVN24

Autor:mart/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: