Pierwszy kraj na świecie dopuścił oksfordzką szczepionkę na COVID-19

Źródło:
Reuters, PAP
Wirusolożka z Uniwersytetu Oksfordzkiego: każda z tych szczepionek będzie pomagała
Wirusolożka z Uniwersytetu Oksfordzkiego: każda z tych szczepionek będzie pomagałaTVN24
wideo 2/19
Wirusolożka z Uniwersytetu Oksfordzkiego: każda z tych szczepionek będzie pomagałaTVN24

Wielka Brytania w środę została pierwszym krajem na świecie, który zatwierdził szczepionkę przeciw COVID-19 opracowaną przez Uniwersytet Oksfordzki i firmę AstraZeneca. Szczepienia tym preparatem mogłyby rozpocząć się 4 stycznia. Preparat jest tańszy i łatwiejszy w dystrybucji, bowiem nie wymaga przechowywania w bardzo niskiej temperaturze.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Brytyjski rząd przyjął zalecenie Agencji do spraw Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA), aby dopuścić do użytku szczepionkę na COVID-19 Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmy AstraZeneca - przekazał Matt Hancock, minister zdrowia Wielkiej Brytanii. Podkreślił, że dzięki temu jego kraj ma szansę na wyjście do wiosny z pandemii COVID-19.

Według wcześniejszych informacji brytyjskich mediów szczepienia tym preparatem mogłyby się rozpocząć 4 stycznia.

Wielka Brytania była także pierwszym krajem świata, który dopuścił do użytku szczepionkę przeciw COVID-19 firm Pfizer i BioNTech. Do 24 grudnia pierwszą dawkę otrzymało 600 tysięcy osób.

Szczepionka nie wymaga przechowywania w bardzo niskiej temperaturze

Szczepionka Uniwersytetu Oksfordzkiego/AstraZeneca jest tańsza i łatwiejsza w dystrybucji, bowiem nie wymaga przechowywania w bardzo niskiej temperaturze. Brytyjski rząd zawarł umowę na zakup 100 milionów dawek tej szczepionki.

Rząd brytyjski wstępnie zamówił łącznie 357 milionów dawek szczepionek u różnych dostawców. Według ekspertów rządowych szczepionki powinny również działać na szerzący się w Wielkiej Brytanii nowy wariant koronawirusa, który może być nawet o 70 proc. bardziej zaraźliwy niż jego poprzednia odmiana.

Bilans pandemii w Wielkiej Brytanii

We wtorek w Wielkiej Brytanii znów zanotowano rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem. W ciągu poprzedniej doby wykryto 53 135 przypadków i stwierdzono 414 zgonów osób zainfekowanych. To czwarty rekord zakażeń w ciągu ośmiu dni, przy czym wzrosty w stosunku do poprzednich są coraz większe. Liczba nowych zakażeń jest wyższa o 11 750 od bilansu z poniedziałku, który do tej pory był rekordowym. Spośród tych nowych zakażeń aż 47 164 wykryto w Anglii, co również jest rekordem, 2510 - w Walii, 1895 - w Szkocji i 1566 - w Irlandii Północnej.

W całym kraju liczba wykrytych od początku epidemii infekcji SARS-CoV-2 wynosi obecnie 2 382 865, co jest szóstym najwyższym bilansem na świecie - więcej jest tylko w USA, Indiach, Brazylii, Rosji i Francji. W całym kraju z powodu COVID-19 zmarło dotychczas 71 567 osób.

Autorka/Autor:pp//now

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty: