TVN24 | Świat

Eksperci FDA poparli podawanie drugiej dawki szczepionki Johnson & Johnson

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Amerykańska komisja ekspertów doradzająca Agencji Żywności i Leków (FDA) popiera podawanie drugiej dawki szczepionki Johnson & Johnson na koronawirusa. Eksperci uważają, że wobec niższego poziomu ochrony, którą zapewnia jednodawkowa dotąd szczepionka w porównaniu z preparatami Pfizera i Moderny, użycie drugiej dawki jest uzasadnione.

Komisja ekspertów, doradzająca Agencji Żywności i Leków (FDA), jednomyślnie poparła zatwierdzenie podawania drugiej dawki szczepionki Johnson & Johnson przeciwko COVID-19. Rekomendacja dotyczy osób powyżej 18. roku życia, będących co najmniej dwa miesiące po pierwszej dawce. Pozytywną opinię wyraziło wszystkich 19 głosujących ekspertów komisji doradczej ds. szczepionek i powiązanych produktów biologicznych.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Druga dawka szczepionki Johnson & Johnson

Członkowie doradczego ciała FDA byli zgodni, że wobec niższego poziomu ochrony, którą zapewnia jednodawkowa dotąd szczepionka w porównaniu z preparatami Pfizera i Moderny, użycie drugiej dawki jest uzasadnione. Dane wskazują na to, że dwie dawki preparatu J&J podwyższają jej skuteczność z 74 procent do 90.

Część ekspertów była zdania, że preparat powinien być w istocie uważany za dwudawkową szczepionkę i obie dawki powinny być zalecane dla wszystkich. - Myślę, że ta szczepionka zawsze była dwudawkowa, myślę, że jest lepsza jako dwudawkowa szczepionka - powiedział dr Paul Offit.

FDA popiera zatwierdzenie dodatkowej dawki szczepionki Moderny

Opinia komisji nie jest wiążąca dla decyzji FDA w sprawie zatwierdzenia drugiej dawki, lecz praktycznie agencja niemal zawsze podąża za radami ekspertów. W czwartek ten sam panel jednomyślnie poparł zatwierdzenie dodatkowej dawki szczepionki Moderny, ale tylko dla osób powyżej 65. roku życia lub szczególnie narażonych na COVID-19.

Opublikowane w środę badanie amerykańskich naukowców, ufundowane przez Narodowy Instytut Zdrowia (NIH), wskazało, że osoby, które otrzymały szczepionkę przeciwko COVID-19 firmy Johnson & Johnson, mogą najbardziej skorzystać z przyjęcia dawki przypominającej innej szczepionki typu mRNA, czyli Pfizera i Moderny. U osób zaszczepionych po raz pierwszy szczepionką Johnson & Johnson poziom przeciwciał wzrósł 4-krotnie po dawce przypominającej tej samej szczepionki, 35 razy - po przypominającej dawce Pfizera i 76 razy - po przypominającej dawce Moderny.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP