Ponad pół miliona zaszczepionych w dwa dni. Ten kraj jest w światowej czołówce

TVN24 | Świat

Autor:
momo//now,
adso
Źródło:
PAP

W ciągu pierwszych dwóch dni szczepień w Turcji pierwszą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi otrzymało blisko 600 tysięcy osób - wynika z danych przedstawionych przez tureckie ministerstwo zdrowia. Kraj ten stosuje szczepionkę chińskiej firmy Sinovac.

Pierwszego dnia szczepień w czwartek zastrzyk dostało 285 tysięcy Turków, zaś w piątek ponad 300 tysięcy. Czyni to turecki program szczepień jednym z najszybciej postępujących na świecie.

Jako pierwsi w Turcji szczepionki otrzymują pracownicy ochrony zdrowia. W czwartek publicznie zaszczepili się również prezydent Recep Tayyip Erdogan i minister zdrowia Fahrettin Koca.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Turcy stawiają na chińską szczepionkę

Turcja otrzymała już trzy miliony z 50 milionów zamówionych dawek szczepionki CoronaVac, produkowanej przez pekińską firmę Sinovac Biotech. Ankara prowadzi również rozmowy z rosyjskim producentem preparatu Sputnik V oraz firmami Pfizer i BioNTech.

Turecka Agencja Leków i Wyrobów Medycznych przez dwa tygodnie badała substancję, zanim dopuściła ją na rynek. Erdogan przekonywał Turków, że dostarczona przez chińską firmę szczepionka jest skuteczna oraz bezpieczna i polecił, by zignorować jej krytykę.

Chiński preparat wywołuje szereg pytań, między innymi w Brazylii, gdzie badania wykazały, że jego skuteczność może być niższa niż pierwotnie podawano. Zdaniem brazylijskich naukowców wynosi nie 60 procent, lecz niewiele ponad 50 procent. Podawana w dwóch dawkach szczepionka używana jest już w Chinach, a od środy również w Indonezji.

W Turcji w tym tygodniu diagnozowano średnio ponad 10,8 tys. nowych infekcji koronawirusem dziennie, a na COVID-19 każdego dnia umierało 181 chorych - wynika z zestawienia Agencji Reutera. Od początku epidemii, patogenem SARS-CoV-2 zakaziło się tam ponad 2,3 mln osób, z których ponad 23 tys. zmarło.

Według prowadzonego przez Uniwersytet Oksfordzki zestawienia Our World in Data, do czwartku najwięcej osób na świecie zaszczepiono w USA (11,15 miliona), Chinach (10 milionów) i Wielkiej Brytanii (3,3 miliona). W przeliczeniu na liczbę ludności liderem jest Izrael, gdzie przynajmniej jedną dawkę szczepionki otrzymał co czwarty mieszkaniec kraju. Na drugim miejscu są Zjednoczone Emiraty Arabskie (13 proc.), a na trzecim Bahrajn (6,4 proc.). W Polsce współczynnik ten wynosi 1,08 proc.

Autor:momo//now, adso

Źródło: PAP