TVN24 | Świat

"Nowe dane podkreślają niesamowity efekt szczepienia"

TVN24 | Świat

Autor:
akw//rzw
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pełne zaszczepienie dwudawkowymi preparatami przeciw COVID-19 daje "niesamowity efekt" – podał brytyjski wiceminister zdrowia Hadhim Zahawi. To wnioski z badania prowadzonego przez rządową agencję Public Health England. Najnowsze doniesienia o skali szczepień w Polsce przekazał pełnomocnik rządu Michał Dworczyk. "To kolejny krok w walce o powrót do normalności" – ocenił.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Anglii do 9 maja zapobiegły śmierci 13 tysięcy osób powyżej 60. roku życia – wynika z szacunków rządowej agencji Public Health England (PHE) przedstawionych w cotygodniowym raporcie monitorującym kampanię szczepień. Dzięki szczepionkom około 39,1 tysiąca osób powyżej 65 lat nie musiało być leczonych na COVID-19 w szpitalach – wylicza dalej PHE.

Według analiz podanie dwóch dawek szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca daje 89 procent skuteczności w zapobieganiu objawowemu przebiegowi tej choroby, a dwie dawki preparatu firm Pfizer i BioNTech ma 90 procent skuteczności.

- Nowe dane podkreślają niesamowity efekt szczepienia dwoma dawkami, druga dawka preparatu AstraZeneki daje do 90 procent odporności – przekazał zajmujący się szczepieniami wiceminister zdrowia Hadhim Zahawi.

To pierwsze badania PHE, które biorą pod uwagę stosowanie dwóch dawek tej szczepionki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Ponad 50-procentowa ochrona przed objawowym przebiegiem choroby po pierwszej dawce

Skuteczność ochrony przed objawową formą COVID-19 po podaniu pierwszej dawki oceniono na 53 procent w stosunku do niezaszczepionych osób dla preparatu AstraZeneki i 54 procent dla Pfizera/BioNTechu.

Według PHE, 10 tygodni po podaniu pierwszego zastrzyku z substancją Pfizera/BioNTechu zauważono "nieznaczny spadek efektywności szczepionki". Takiego zjawiska nie stwierdzono w wypadku preparatu AstraZeneki. W Wielkiej Brytanii odstęp między podawaniem dwóch dawek szczepionek wydłużono do 12 tygodni, ale ostatnio dla osób powyżej 50 lat zmniejszono go do ośmiu tygodni – przypomina Agencja Reutera.

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce

Pełnomocnik rządu ds. szczepień i szef kancelarii premiera Michał Dworczyk w czwartek po południu podał, że łącznie w Polsce wykonano ponad 17 milionów szczepień. "To kolejny krok w walce o powrót do normalności" – ocenił. Podziękował personelowi zaangażowanemu w akcję szczepień.

Akcja "Szczepię się, bo...". Polacy mówią, dlaczego się szczepią

"Wszyscy się szczepią, to dlaczego ja nie?". Polacy mówią, dlaczego się zaszczepili
"Wszyscy się szczepią, to dlaczego ja nie?". Polacy mówią, dlaczego się zaszczepiliTVN24
wideo 2/14

Autor:akw//rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości