"Poliklinika zaangażowała wszystkie siły". Szczepili przez całą noc

TVN24 | Świat

Autor:
pp
Źródło:
PAP

Z soboty na niedzielę w Poliklinice w Bari na południu Włoch odbyła się noc szczepień. Łącznie w ciągu 18-godzinnego maratonu zaszczepiono tam ponad trzy tysiące osób. Dotąd w całym kraju dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 podano już blisko czterem milionom osób.

Podczas nocy szczepień w Poliklinice w Bari preparat podawało ponad 200 lekarzy i pielęgniarek w 42 punktach. Dodatkową nocną zmianę zorganizowano, by przyspieszyć kampanię szczepień.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Przeciwko COVID-19 zaszczepiono, zgodnie z opracowanym kalendarzem pierwszeństwa, 1800 pacjentów onkologicznych i cierpiących na rzadkie choroby, a także ponad tysiąc osób opiekujących się ludźmi starszymi i niepełnosprawnymi.

"Dla nas to świąteczny dzień, zamknięcie pierwszej fazy kampanii"

- Poliklinika zaangażowała wszystkie siły i cały dostępny personel, by zrealizować plan szczepień - powiedział jej dyrektor Giovanni Migliore. W tej placówce w regionie Apulia po 2,5 miesiąca zakończyła się w ten sposób pierwsza faza szczepień, w ramach której preparat otrzymało ponad 30 tysięcy osób - pracowników służby zdrowia, osób starszych i chorych, a także ich opiekunów.

- Dla nas to świąteczny dzień, zamknięcie pierwszej fazy kampanii, w drodze ku spokojniejszemu sezonowi letniemu - mówił szef placówki medycznej. Dodał, że kampania będzie kontynuowana w ramach pomocy dla władz regionu przy szczepieniu kolejnych grup wiekowych. 

Według sobotnich danych, do tej pory we Włoszech zaszczepiono łącznie 12,5 miliona osób, w tym 3,8 miliona dwiema dawkami.

Cztery z dwudziestu regionów w strefie czerwonej

W związku z poprawą sytuacji pandemicznej we Włoszech większość regionów znajdzie się w poniedziałek w pomarańczowej strefie nieco łagodniejszych restrykcji. Tylko cztery z dwudziestu regionów kraju będą w strefie czerwonej - Sardynia, Dolina Aosty, Kampania i Apulia.

Dodatkowo w czerwonych strefach będzie kilka dużych miast, w tym Turyn, Florencja i Palermo.

Liczba uczniów, którzy od nowego tygodnia będą chodzić do szkół wzrośnie o milion do 6,5 miliona. To oznacza, że w normalnych lekcjach uczestniczyć będzie prawie 80 procent dzieci i nastolatków.

W sobotę włoski resort zdrowia poinformował, że ostatniej doby na COVID-19 zmarły 344 osoby i wykryto 17 567 nowych zakażeń. Przeprowadzono 320 tysięcy testów.

Liczba zmarłych od początku pandemii we Włoszech wzrosła do 113 923, a zarejestrowanych przypadków zakażeń do ponad 3,7 miliona. Około 3,1 mln osób uznano za wyleczone.

Autor:pp

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: