Komisja Europejska dała zielone światło do szczepień dzieci

Autor:
akr\mtom
Źródło:
TVN24
Komisja Europejska wydała zgodę na szczepienia w grupie 12-15 latków preparatem Pfizer/BioNTech
Komisja Europejska wydała zgodę na szczepienia w grupie 12-15 latków preparatem Pfizer/BioNTechTVN24
wideo 2/21
TVN24Komisja Europejska wydała zgodę na szczepienia w grupie 12-15 latków preparatem Pfizer/BioNTech

Komisja Europejska zaakceptowała, zgodnie z rekomendacjami Europejskiej Agencji Leków, użycie szczepionki Pfizer/BioNTech dla dzieci od 12. roku do 15. roku życia. Teraz kraje członkowskie mogą zdecydować o rozpoczęciu szczepień tym preparatem we wskazanej grupie wiekowej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

O udzieleniu zgody KE na szczepienie poinformowała Stella Kyriakides, unijna komisarz ds. zdrowia. Teraz, jak donosi z Brukseli korespondent TVN24 Maciej Sokołowski, poszczególne kraje Unii mogą zdecydować o rozpoczęciu szczepień.

EMA i Rada Medyczna przy polskim premierze za szczepieniami 12-15 latków

Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła w piątek do użytku szczepionkę firm Pfizer/BioNTech dla młodzieży od 12. do 15. roku życia. Agencja przekazała, że zalecenia jej Komitetu do spraw Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) dla grupy wiekowej 12-15 lat będą takie same, jakie już są dla grupy powyżej 16. roku życia. Szczepionka ma być podawana w dwóch dawkach, domięśniowo, w odstępie co najmniej trzech tygodni.

W poniedziałek zaś, jeszcze przed podjęciem decyzji przez KE, doktor Konstanty Szułdrzyński, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie i członek Rady Medycznej przy Prezesie Rady Ministrów, przekazał w TVN24, że rekomendacja Rady Medycznej w sprawie szczepień dzieci jest już gotowa. - Ona jest pozytywna. Oczywiście jesteśmy za tym, żeby szczepić dzieci w wieku od 12 do 15 lat - poinformował.

Dr Szułdrzyński: jest rekomendacja Rady Medycznej w sprawie szczepień dzieci
Dr Szułdrzyński: jest rekomendacja Rady Medycznej w sprawie szczepień dzieciTVN24

Kiedy szczepienia młodszych dzieci?

Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych i członek EMA pytany był w "Faktach po Faktach" w TVN24 w niedzielę, kiedy mogą rozpocząć się szczepienia w tej grupie wiekowej.

Powiedział, że "rozpoczną się w wakacje". - Myślę, że możliwy jest jeszcze czerwiec – oświadczył, zapytany o konkretny termin. Dodał jednak, że "minister zdrowia tę informację przekaże państwu osobiście". - Wakacje będą na pewno tym czasem szczepienia dzieci, indywidualnym, a czy będą podejmowane zbiorowe szczepienia dzieci w szkołach, czy w innych trybach i możliwościach, to będzie przedmiotem dyskusji i analiz – powiedział.

Grzegorz Cessak w Faktach po Faktach TVN24
Grzegorz Cessak w Faktach po Faktach TVN24 Doktor Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, przyznał w niedzielnych Faktach po Faktach TVN24, że "szczepienia dzieci od 12. roku życia możliwe są jeszcze w czerwcu". Dodał, że trwają badania kliniczne skuteczności szczepionki u dzieci wieku od 6 miesięcy do 12 lat.TVN24

Autor:akr\mtom

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości