"Rosjanie dostarczają nam nowe typy broni, są bardzo skuteczne"

mil.ruOficjalnie rosyjskich żołnierzy w Syrii nie ma, jest sprzęt i doradcy

Syryjskie wojsko zaczęło od niedawna używać nowych typów broni lotniczej i lądowej dostarczanych przez Rosję - podała agencja Reutera, powołjąc się na źródła w syryjskich siłach zbrojnych.

- Dostarczana jest nowa broń i nowe typy broni. Syryjska armia jest ćwiczona w używaniu tej broni. W rzeczy samej armia rozpoczęła już używanie niektórych typów - powiedziało cytowane przez agencję źródło, odnosząc się do doniesień o rosyjskim wsparciu dla wojsk Baszara Asada zmagającego się z rebelią antyrządową od 2011 r., w tym ostatnio z dżihadystami spod sztandaru Państwa Islamskiego.

Rozmówca Reutera podkreślił, że broń jest "bardzo efektywna, celna i trafia cele dokładnie".

Media zachodnie, powołując się na Pentagon, relacjonują w ostatnich dniach, że według wszelkich oznak Rosjanie przygotowują się do ustanowienia w Syrii bardzo znaczącego centrum operacji powietrznych. Agencja Reutera podała w poniedziałek, że Rosjanie rozmieścili kilka czołgów na lotnisku w Latakii, bastionie syryjskiego reżimu, które jest obecnie - zdaniem Pentagonu - przekształcane w wysuniętą bazę operacji powietrznych Rosji.

Do Syrii w ostatnich tygodniach przyleciały też rosyjskie samoloty transportujące sprzęt wojskowy i doradców militarnych, do czego zarówno Rosjanie i Syryjczycy oficjalnie się przyznają. Zarówno Damaszek jak i Moskwa twierdzą jednak, że rosyjscy żołnierze nie biorą udziału w walce.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: mtom / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: