Przedstawiciele egipskich służb bezpieczeństwa podali, że dwaj synowie obalonego prezydenta Hosniego Mubaraka, którzy oczekują obecnie na powtórzony proces z oskarżenia o korupcję, wyszli z więzienia. O ich zwolnieniu zadecydował w czwartek sąd.
Alaa i Gamal Mubarakowie opuścili areszt na południu stolicy nad ranem w poniedziałek i udali się w asyście ochroniarzy do domu w Kairze. Wcześniej ich adwokat mówił, że obaj mogą wyjść na wolność, ponieważ upłynął już maksymalny okres aresztu tymczasowego.
Służby medyczne poinformowały, że mężczyźni tego samego dnia odwiedzili przebywającego w wojskowym szpitalu ojca; źródła agencji Reutera w wymiarze sprawiedliwości podają, że również i on może być niedługo wypuszczony na wolność. Uwolnienie synów Mubaraka i w przyszłości jego samego może doprowadzić do poważnych napięć w społeczeństwie, a w konsekwencji do zamieszek. 13 stycznia egipski sąd kasacyjny, po apelacji złożonej przez obronę, unieważnił wyroki więzienia za defraudację funduszy publicznych dla obalonego w 2011 roku Mubaraka i jego dwóch synów. Zarządzono ponowny proces, ale informowano, że oskarżeni na razie pozostaną w areszcie. Proces dotyczył sprzeniewierzenia 125 mln funtów egipskich (17,6 mln USD). Środki te miały być przeznaczone na renowację i utrzymanie pałaców prezydenckich, a zostały wykorzystane na podniesienie standardu prywatnych rezydencji rodziny Mubaraków. W maju 2014 roku w tym procesie obaj synowie zostali skazani na cztery lata więzienia, a Mubarak - na trzy.
Teraz rządzi Sisi
Fakt, że członkowie klanu Mubaraków wychodzą na wolność, oznacza kłopotliwą sytuację dla obecnego prezydenta Abd el-Fataha es-Sisiego, którego obrońcy praw człowieka oskarżają o wprowadzenie w Kairze reżimu bardziej autorytarnego niż był reżim Mubaraka - wskazują komentatorzy. W lipcu 2013 roku Sisi stanął na czele wojskowego zamachu stanu, który obalił następcę Mubaraka, islamistę Mohammeda Mursiego. W innej sprawie pod koniec listopada 2014 roku sąd w Kairze oczyścił Mubaraka z zarzutu wydania rozkazu krwawego stłumienia antyprezydenckich protestów w 2011 roku, w których zginęło kilkuset demonstrantów. Mubarak został również uniewinniony w dwóch sprawach o korupcję.
Autor: mtom / Źródło: PAP