Tybetańczycy obchodzą swoje największe religijne święto. Monlam - święto wielkiej modlitwy ma prawie 600-letnią tradycją.
Monlam trwa od czwartego do jedenastego dnia pierwszego miesiąca tybetańskiego nowego roku. Tysiące Tybetańczyków modli się wówczas o długie życie dla świętych Guru wszystkich tradycji, zachowanie Dharmy i o pokój na świecie.
Mnisi ubrani w tradycyjne stroje i zwykli Tybetańczycy zgromadzili się tłumnie w rejonie klasztoru Gerdeng w prowincji Syczuan, by świętować. Jedną z najciekawszych części festiwalu są zawsze rytualne tańce.
Tybet pod chińską okupacją
W 1950 roku Tybet został zajęty przez Chiny. Dziewięć lat później, nie widząc jakiejkolwiek możliwości działania i obawiając się rozlewu krwi, XIV Dalajlama opuścił kraj. Od ponad 50 lat przebywa na uchodźctwie.
W trakcie okupacji chińskiej zginęło co najmniej 1,2 miliona Tybetańczyków. Wielkie straty poniosła też niezwykła kultura tybetańska i religia. Podczas chińskich rządów zniszczono ponad 5 tys. klasztorów. Wiele obrzędów religijnych było zakazanych. Również święto monlam, podczas rewolucji kulturalnej, spotkał ten los.
Źródło: Reuters, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Reuters