Superwirus do kupienia na czarnym rynku

 
Cz superwirus trafi w ręce terrorystów?sxc.hu

Superwirus komputerowy Stuxnet dostępny jest na czarnym rynku i może wpaść w ręce terrorystów, wyrządzając wymierne szkody gospodarce - twierdzi brytyjska telewizja Sky. Wirus został wykorzystany do sparaliżowania irańskiego programu nuklearnego.

Stuxnet jest pierwszym wirusem paraliżującym nie tylko sieci internetowe, ale także obiekty gospodarcze i użyteczności publicznej poprzez atakowanie ich komputerowych systemów sterowania.

Bezwzględni ludzie

Telewizja Sky rozmawiała z wysoko postawionym źródłem wywiadowczym. - Uzyskaliśmy przekonujące dowody na to, że wirus jest w rękach ludzi bezwzględnych. Nie możemy ujawnić, kim są, ale są wysoce umotywowani, wykształceni i dysponujący dużym finansowym zapleczem - powiedział anonimowy informator. - Ludzie ci zdają sobie sprawę z tego, że ten rodzaj wirusa może być niszczycielskim narzędziem - dodało to źródło.

Iran z wirusem

Stuxnet został wykorzystany w akcji przeciwko irańskiej elektrowni atomowej w Buszerze. Wirus mógł zostać wprowadzony do irańskiego systemu komputerowego za pomocą przenośnej pamięci USB. Atak ten przypisano izraelskiemu wywiadowi wojskowemu.

Stuxnet zaatakował także Indie, Indonezję i Pakistan, ale 60 proc. ataków z jego użyciem było wymierzonych w Iran - oceniają eksperci.

Jak broń masowego rażenia

Telewizja Sky przypomina, że ostatnie lata to wzrost ataków cybernetycznych. 5 listopada w wyniku ataku przypisywanemu rumuńskiemu hakerowi przestał funkcjonować portal internetowy brytyjskiej marynarki wojennej. 8 kwietnia 15 proc. ogółu lotów wewnętrznych w Chinach musiało zmienić trasę w wyniku niewyjaśnionego incydentu, z którym władze nie miały nic wspólnego.

Z zagrożenia Stuxnetem, uważanego za cybernetyczny odpowiednik broni masowego rażenia, eksperci cytowani przez Sky wyciągają wniosek, iż potrzebne jest skoordynowanie zabiegów między różnymi agendami rządu na wzór utworzonego w bieżącym roku amerykańskiego Cyber Command.

Tysiąc razy na miesiąc

Szef brytyjskiego wywiadowczego centrum nasłuchowego GCHQ Ian Lobban powiedział na zamkniętym spotkaniu w ubiegłym miesiącu, iż systemy komputerowe rządu brytyjskiego są atakowane średnio tysiąc razy miesięcznie.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu