Stratfor: szef GRU zmarł w Libanie, nie w Moskwie. Kreml zaprzecza

Nagranie z telefonu żołnierza GRU Aleksandra Aleksandrowa
Nagranie z telefonu żołnierza GRU Aleksandra Aleksandrowa
Jurij Łucenko/Facebook
Żołnierze GRU walczyli w Donbasie. Ukraińcy opublikowali dowody Jurij Łucenko/Facebook

Szef rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU) Igor Siergun zmarł nie w Moskwie, a w Libanie, i nie 3 stycznia, jak poinformowały władze w Moskwie, a 1 stycznia - twierdzi amerykański ośrodek analityczny Stratfor. Kreml już temu zaprzeczył.

Stratfor powołuje się na własne źródła. Zastrzega przy tym, że informacja ujawniona przez jej rozmówcę wywołuje szereg pytań. "Liban jest siedliskiem wszystkich światowych służb wywiadowczych i nie wiadomo, co dokładnie szef GRU robił w tym kraju" – pisze amerykański ośrodek, cytowany przez rosyjskie media.

Stratfor stawia także pytanie, w jaki sposób nagła śmierć Sierguna wpłynie na przyszłość rosyjskiego wywiadu, czy struktura ta zachowa integralność i czy wytrzyma walkę o wpływy z innymi służbami rosyjskimi.

Eksperci agencji amerykańskiej podkreślili, że GRU walczyła o wpływy z Federalną Służbą Bezpieczeństwa. "W ostatnim czasie, na tle wydarzeń na Ukrainie, pozycja FSB wzrosła" – zaznacza Stratfor i przypomina, że władze w Kijowie oskarżyły dwóch żołnierzy GRU o walkę w szerefach prorosyjskich rebeliantów w Donbasie.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył doniesieniom Stratfor. - To nie tak, zupełnie nie tak - powiedział Pieskow proszony o komentarz przez prorządową telewizję LifeNews.

"Przyzwoitość i twardy charakter"

Generał Igor Siergun zmarł w wieku 58 lat. Informacja o jego śmierci została opublikowana na oficjalnej stronie Kremla. "Szef GRU zawsze był szanowany za profesjonalizm, przyzwoitość i twardy charakter" - napisano w oświadczeniu kondolencyjnym, opublikowanym na stronie prezydenta Rosji.

Główny Zarząd Wywiadowczy Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej to najbardziej elitarna służba wywiadowcza Rosji, znana na całym świecie jako GRU (to skrót od rosyjskiej nazwy). W przeciwieństwie do służb cywilnych, wywiad wojskowy uniknął wstrząsów, zmian i reform związanych z upadkiem ZSRR.

GRU koncentruje się na kwestiach związanych z obronnością, zbrojeniami, wojskiem. Jego specnaz bierze udział w militarnych operacjach Rosji. Agenci GRU gromadzą informacje nie tylko o uzbrojeniu, wojsku, przemyśle zbrojeniowym, oficerach i dokumentach obronnych innych państw.

Autor: tas//gak / Źródło: rbc.ru, lifenews.ru

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 4.0)