Świat

Statek z rakietami zatrzymany przez Finów

Świat

US ArmyRakieta Patriot odpalona podczas ćwiczeń

Fińskie służby zatrzymały statek wyładowany rakietami przeciwlotniczymi Patriot i 150 tonami niebezpiecznego materiału stosowanego do produkcji materiałów wybuchowych. "Thor Liberty" wyruszył z Niemiec i w drodze do Szanghaju zawinął do portu w Kotce. Załoga nie miała odpowiednich pozwoleń wymaganych na przewóz niebezpiecznego ładunku.

Jak podało Państwowe Biuro Śledcze, statek bandery brytyjskiej "Thor Liberty" przybył 15 grudnia z północnych Niemiec do portu w Finlandii, by załadować tam łańcuchy kotwiczne. Jednostka została jednak zaaresztowana, po stwierdzeniu, że niebezpieczny ładunek na jej pokładzie jest źle zabezpieczony.

Policja i służby celne Finlandii sprawdzają obecnie, czy ładunek amerykańskich rakiet Patriot był przewożony legalnie w świetle fińskich przepisów o handlu bronią.

Port docelowy

"Thor Liberty" miał z Finlandii udać się w drogę do Szanghaju. Fińskie media wcześniej podały, że jednostka miała się też zatrzymać w Korei Południowej, ale nie potwierdziła tego oficjalnie policja.

Wydaje się to jednak bardzo prawdopodobne, ponieważ w 2007 roku Seul zakupił od Berlina kilka używanych baterii Patriotów. Dostawy miały się rozpocząć w 2008 roku. Koreańskie baterie Patriotów mają osiągnąć gotowość bojową w 2012 roku, być może trwają więc jeszcze ostatnie dostawy.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: US Army