Starcia na Wzgórzu Świątynnym. Policja odpowiedziała na kamienie i petardy


Do nowych starć doszło w środę rano między zamaskowanymi Palestyńczykami a izraelską policją na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie Wschodniej - poinformowała policja. Siły porządkowe rozpędziły tłum i opanowały sytuację.

- Kilkudziesięciu manifestantów obrzucało siły porządkowe kamieniami i petardami. Następnie policja weszła na Wzgórze Świątynne i wyparła protestujących - poinformowała rzeczniczka izraelskiej policji Luba Samri.

Według innego rzecznika Micky'ego Rosenfelda "zamaskowani manifestanci schronili się następnie w meczecie Al-Aksa", a policja "zamknęła bramę wejściową do meczetu, ale nie weszła" na teren świątyni.

Tymczasem przedstawiciel meczetu Al-Aksa Omar Alkeswani powiedział, że policja wkroczyła na teren świątyni i w starciach rannych zostało 20 osób.

Gaz łzawiący i granaty hukowe

Do kilku incydentów doszło również w starej Jerozolimie, która przylega do Wzgórza Świątynnego. W pobliżu Bramy Lwów, jednej z ośmiu bram Starego Miasta Jerozolimy, policja użyła gazu łzawiącego i granatów hukowych. W tłumie zgromadzonych znajdowało się kilkadziesiąt dzieci, które czekały na wejście do sąsiedniej szkoły.

Wzgórze Świątynne uważane jest przez wyznawców judaizmu za biblijne Wzgórze Jerozolimskie. W starożytności znajdowała się tam Świątynia Jerozolimska; została zburzona przez Rzymian w I w. po powstaniu żydowskim. Do Wzgórza przylega święta dla żydów Ściana Płaczu (Zachodnia).

Święte miejsce

Dla muzułmanów Wzgórze Świątynne jest trzecim, po Mekce i Medynie, najświętszym miejscem ich religii. Wzgórze upamiętnia miejsce, z którego prorok Mahomet miał odbyć podróż do nieba. Znajdują się tam święte dla muzułmanów obiekty: Kopuła na Skale i meczet Al-Aksa.

Zgodnie z zarządzeniem izraelskich władz wyznawcom judaizmu wolno przebywać na Wzgórzu Świątynnym w ściśle określonych godzinach i pod ścisłym nadzorem; nie wolno im jednak modlić się w tym świętym dla muzułmanów miejscu.

Autor: pk//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: