Unia Europejska potwierdziła poparcie dla wstąpienia Rosji do WTO i chęć zniesienia wiz na krótkie podróże dla obywateli Federacji Rosyjskiej. Ze swojej strony Moskwa obiecała znaczą redukcję emisji gazów cieplarnianych - to wszystko pokłosie szczytu UE-Rosja w Sztokholmie.
Rozmowy z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem prowadzili premier Szwecji Fredrik Reinfeldt i szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barosso. Politycy rozmawiali też o ułatwieniach wizowych między Unią Europejską a Rosją, walce z ociepleniem klimatu i bezpieczeństwie energetycznym.
Ekonomia coraz bliższa
Miedwiediew powiedział, że Rosja ma nadzieję na rychłą finalizację nowego porozumienia z UE w sprawie współpracy ekonomicznej. - Uzgadniamy obecnie punkty dokumentu i mamy nadzieję, że wkrótce skończymy prace nad tekstem - oświadczył prezydent Rosji.
UE ze swej strony potwierdziła poparcie dla wstąpienia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Według Miedwiediewa Rosja nie zdecydowała jeszcze, czy chce przystąpić do WTO samodzielnie, czy wspólnie z Kazachstanem i Białorusią. - Moim zdaniem obie możliwości wchodzą w grę. Wybierzemy możliwość, która będzie szybsza - ocenił Miedwiediew. Zapewnił, że Rosja wkrótce podejmie decyzję, ale nie podał szczegółów.
Zniesienie wiz coraz bliżej
Przywódcy UE i Rosji zadeklarowali po spotkaniu ułatwienia w podróżowaniu obywateli Unii do Rosji oraz Rosjan do krajów Unii. Ma się to wiązać z obustronnym zniesieniem wiz dla osób przebywających na krótki okres w celach turystycznych lub biznesowych.
- To bardzo ważna sprawa, która szczególnie nas interesuje - powiedział Miedwiediew na wspólnej konferencji prasowej z Reinfeldtem i Barroso. Nie podano jednak konkretnych terminów, kiedy mogłoby dojść do szerszego otwarcia granic.
Demokracja, trudna sprawa
Jednym z tematów szczytu była też kwestia demokracji w Rosji. - Rozmawialiśmy o trudnej sytuacji obrońców praw człowieka w Rosji, która szczególnie nas smuci - oznajmił premier Szwecji, która przewodniczy w tym półroczu pracom UE.
Reinfeldt poinformował też, że nastąpiło zbliżenie stanowisk w sprawach klimatycznych, choć konkretne propozycje mają być przedstawione na grudniowej konferencji klimatycznej w Kopenhadze. Premier Szwecji wezwał Rosję do większych wysiłków w walce ze zmianą klimatu, zaznaczając, że w sferze redukcji emisji gazów cieplarnianych Rosja i Szwecja "mają potencjał, by zrobić więcej".
Zmniejszenie gazów o jedną czwartą?
Jak przekazał Barroso, rosyjski prezydent obiecał w Sztokholmie, że do 2020 roku Rosja zmniejszy emisję gazów o 20-25 proc. w stosunku do poziomu z 1990 roku.
Szef Komisji Europejskiej określił sztokholmskie rozmowy jako "jeden z najlepszych szczytów (UE - Rosja) do tej pory". Celem jednodniowego spotkania było przygotowanie podstaw dla nowego porozumienia o współpracy politycznej i gospodarczej między UE a Rosją.
Źródło: PAP