Członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej dotarli do Balmoral, dołączyli do bliskich

Autor:
akw\mtom
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Książęta William, Andrzej i Edward po trwającym około godziny przejeździe z lotniska w Aberdeen dołączyli do rodziny, która jest razem z królową przebywającą na zamku Balmoral. Lekarze są zaniepokojeni zdrowiem Elżbiety. Do Balmoral nie wybiera się premier Liz Truss.

Pałac Buckingham poinformował dziś, że królowa Elżbieta II pozostaje pod opieką lekarzy, którzy są zaniepokojeni jej stanem zdrowia. Komunikat został wydany w czasie, gdy w Izbie Gmin odbywała się ważna debata na temat ogłoszonego chwilę wcześniej przez nową premier Liz Truss planu pomocy w związku z rosnącymi cenami energii. - Wiem, że mówię w imieniu całej Izby, iż przesyłamy najlepsze życzenia Jej Królewskiej Mości i że ona i rodzina królewska są w tej chwili w naszych myślach i modlitwach - powiedział przerywając debatę spiker Izby Gmin Lindsay Hoyle.

96-letnia monarchini przebywa w rezydencji na zamku Balmoral w Szkocji. Do zamku przyjechali już następca tronu książę Karol wraz z żoną Kamilą oraz córka królowej Anna.

Samolot z członkami brytyjskiej rodziny królewskiej na lotnisku w AberdeenReuters

Krótko przed godziną 17 (16 w Wielkiej Brytanii) na lotnisku w Aberdeen, najbliższym miejsca, gdzie przebywa królowa, wylądowały dzieci królowej: książę Andrzej i książę Edward oraz jej najstarszy wnuk William. Przed godziną 18.30 czasu polskiego (17.30 w Wielkiej Brytanii) bliscy królowej dotarli na zamek Balmoral i dołączyli do rodziny.

Książęta William, Andrzej i Edward wjeżdżają na teren zamku BalmoralJeff J Mitchell/Getty Images

- Jeśli do Aberdeen zjeżdżają się wszyscy członkowie rodziny królewskiej, to najpewniej, jak mówią dworscy komentatorzy, po to, by być blisko królowej w trudnym dla niej momencie - mówił na antenie TVN24 brytyjski korespondent "Faktów" TVN Maciej Woroch, który jest przed Pałacem Buckingham w Londynie. 

Do Szkocji zmierzają także książę Harry, choć, jak podaje agencja PA, a także BBC, bez żony - Meghan Markle. Elżbieta ma czwórkę dzieci, ośmioro wnucząt oraz dwunastu prawnuków. W Windsorze pozostała księżna Kate z trójką dzieci.

Premier nie leci

Do Balmoral nie wybiera się premier Wielkiej Brytanii Liz Truss - przekazała w czwartek po południu jej rzeczniczka. - Premier pracuje z Downing Street dziś po południu, odbywając serię spotkań. Jak to jest standardem, nikt nie będzie wchodzić w szczegóły kontaktów między premier a Pałacem - wyjaśniła.

We wtorek Liz Truss została przyjęta przez królową na audiencji w Balmoral, podczas której monarchini powierzyła jej misję sformowania nowego rządu. Truss została tym samym 15. brytyjskim premierem w czasie trwającego ponad 70 lat panowania Elżbiety II.

Autor:akw\mtom

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jeff J Mitchell/Getty Images

Pozostałe wiadomości