Stan wyjątkowy w Czadzie


Po ciężkich walkach o stolicę prezydent Czadu Idriss Deby postanowił wprowadzić na terenie całego kraju stan wyjątkowy. Tymczasem antyrządowi rebelianci koncentrują siły na terenach, na które mają być wysłane wojska Unii Europejskiej.

Informując o wprowadzonych restrykcjach, szef państwa wyjaśniał, iż są one konieczne by kraj mógł powrócić do normalności po podjętej przez rebeliantów próbie zamachu stanu. Dekret rozszerza uprawnienia prezydenta Czadu, a także regionalnych gubernatorów. Po upływie 15 dni stan wyjątkowy może zostać przedłużony, jednakże potrzebna do tego jest decyzja parlamentu.

Rebelianci z wschodnich regionów Czadu na początku lutego atakowali i opanowali na kilka dni stolicę tego państwa Ndżamenę. Po trwających przez tydzień walkach wycofali się z miasta - obecnie armia ściga rebelianckie oddziały w rejonie granicy z Sudanem. (PRZECZYTAJ WIĘCEJ O WALKACH O NDŻAMENĘ)

Rebelianci tam gdzie siły UE

Według francuskich źródeł w Ndżamenie, główne siły rebelianckie znajdują się obecnie w rejonie miasta Goz Beida, w tej części Czadu, gdzie mają zostać rozlokowane siły Unii Europejskiej, których zadaniem ma być ochrona uchodźców z sudańskiego Darfuru. (PRZECZYTAJ WIĘCEJ O MISJI UE W CZADZIE)

Te same źródła przyznały, że Francja - dawne mocarstwo kolonialne w tej części Afryki - była zaangażowana w dostawy amunicji z Libii i innych państw regionu dla armii czadyjskiej. Paryż podkreśla jednak, iż nie jest zaangażowana w jakikolwiek sposób w walkach w Czadzie.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP