Amerykańskie deklaracje nie przekonują prawników Assange'a. "Warunkowe, niejasne i po prostu nieskuteczne"

Źródło:
PAP

W Londynie odbyły się przesłuchania w sprawie ekstradycji do USA twórcy demaskatorskiego portalu WikiLeaks Juliana Assange'a. Prawnicy reprezentujący władze USA złożyli zapewnienia, że Assange w przypadku ekstradycji będzie traktowany w sposób humanitarny. Jego prawnicy ocenili, że te zapewnienia są "warunkowe, niejasne i nieskuteczne". Wskazywali że dowody przedstawione podczas pierwotnej rozprawy wykazały, iż ich klient byłby przetrzymywany "w warunkach skrajnej izolacji", co byłoby niewskazane także z uwagi na jego zły stan psychiczny.

Czwartek był drugim i ostatnim dniem przesłuchań w rozprawie apelacyjnej w sprawie ekstradycji Assange'a do USA, czego domagają się władze Stanów Zjednoczonych. Jednak decyzja sądu jest spodziewana za kilka tygodni, poza tym najprawdopodobniej nie zakończy ona jeszcze sprawy, bo stronom nadal będzie przysługiwało odwołanie do Sądu Najwyższego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W środę prawnicy reprezentujący władze USA złożyli cztery wiążące zapewnienia, że Assange w przypadku ekstradycji będzie traktowany w sposób humanitarny. Zgodnie z nimi Stany Zjednoczone nie zastosują wobec niego wysoce restrykcyjnej formy odosobnienia przed lub po procesie, choć mogłyby to zrobić, gdyby popełnił kolejne przestępstwo. Assange mógłby ubiegać się o odbycie kary w Australii, której jest obywatelem, a USA zgodziłyby się na przeniesienie go do tego kraju. Władze więzienne zapewnią, że Assange otrzyma "wszelkie leczenie kliniczne i psychologiczne" zalecane przez więziennych lekarzy. Ponadto nie zostałby wysłany do ADX Florence, więzienia zarezerwowanego dla sprawców najcięższych przestępstw.

Prawnicy Assange'a o deklaracjach USA: warunkowe, niejasne i po prostu nieskuteczne

Prawicy Assange'a przekonywali w czwartek, że wszystkie te zapewnienia są "warunkowe, niejasne i po prostu nieskuteczne". Wskazywali, że niezależnie od tego, czy Assange podlegałby specjalnym środkom administracyjnym, dowody przedstawione podczas pierwotnej rozprawy wykazały, że byłby on przetrzymywany "w warunkach skrajnej izolacji", co może doprowadzić go do samobójstwa.

Przywołali też podaną we wrześniu informację portalu Yahoo News, według którego CIA w 2017 roku rozważała zabicie lub porwanie Assange'a. Wskazywali na ryzyko, że CIA może wykorzystać swoje uprawnienia, aby doprowadzić do objęcia Assange'a specjalnymi środkami administracyjnymi "w momencie, gdy postawi stopę w USA", a przedstawione zapewnienia są tak sformułowane, że pozwoliłyby na to.

Sprawa Juliana Assange'a

USA domagają się ekstradycji Assange'a w związku z publikacją przez WikiLeaks w 2010 i 2011 roku tysięcy tajnych dokumentów dotyczących operacji w Afganistanie i Iraku, co - jak przekonują - naraziło na niebezpieczeństwo życie wielu ludzi. Prokuratorzy w USA postawili 50-letniemu Assange'owi 17 zarzutów szpiegostwa i jeden przestępstwa komputerowego, za które łącznie grozi mu do 175 lat więzienia. Assange twierdzi, że zarzuty są motywowane politycznie.

W styczniu tego roku prowadząca rozprawę sędzia Vanessa Baraitser orzekła, że wprawdzie opublikowanie tych dokumentów - w tym ujawnienie tożsamości Afgańczyków i Irakijczyków pomagających siłom zachodnim - faktycznie nosi znamiona przestępstwa, jednak nie może on zostać wydany USA, ponieważ jest w złym stanie psychicznym i istnieją obawy, że w więzieniu mógłby odebrać sobie życie.

Autorka/Autor:ft//now

Źródło: PAP