Pałac z XIX wieku, z widokiem na Bałtyk. Są szczegóły spotkania Trump - Putin

Świat


Spotkanie przywódców USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, odbędzie się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim w Helsinkach - poinformowała kancelaria prezydenta Finlandii w komunikacie dotyczącym szczegółów szczytu.

W tym samym pałacu w 1990 roku spotkali się ówczesny prezydent USA George Bush i przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow - zaznacza Associated Press.

Według komunikatu, w poniedziałek o godz. 7 rano miejscowego czasu (godz. 6 w Polsce) prezydent Finlandii Sauli Niinisto i jego małżonka Jenni Haukio spotkają się z prezydencką parą USA - Donaldem i Melanią Trumpami. Spotkanie odbędzie się w jednej z trzech prezydenckich rezydencji - Mantyniemi. Dla głów państw przewidziano czas na rozmowy, a pierwsze damy zjedzą wspólnie śniadanie.

Rozmowa bez limitów czasowych

Oficjalne wydarzenia związane z amerykańsko-rosyjskim szczytem rozpoczną się po południu - około godz. 13 (w Polsce) w Pałacu Prezydenckim w Helsinkach. To XIX-wieczny pałac z widokiem na Morze Bałtyckie.

Według komunikatu Niinisto oficjalnie powita w pałacu Władimira Putina i Donalda Trumpa. Następnie odbędzie się rozmowa prezydentów USA i Rosji w Sali Gotyckiej.

Nie wiadomo, ile dokładnie potrwa ich spotkanie. Jak mówił w piątek doradca rosyjskiego przywódcy Jurij Uszakow, "nie ma żadnych limitów, przynajmniej z naszej strony".

Po rozmowach zaplanowano roboczy lunch w szerszym gronie, po którym - zgodnie z grafikiem - odbędzie się wspólna konferencja prasowa przywódców USA i Rosji, którą zaplanowano na godz. 16-17 (15-16 w Polsce).

Po konferencji prasowej odbędzie się dwustronne spotkanie Niinisto-Putin - dodała kancelaria fińskiego prezydenta.

Na poniedziałek zaplanowano też rozmowy szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa i sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo. Z Pompeo spotka się też minister spraw zagranicznych Finlandii Timo Soini.

Autor: pk//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: