Świat

Sofia zmienia rosyjskie samoloty na amerykańskie. "Rosja próbuje ingerować w nasze sprawy"

Świat

Rosyjskie MiGi Bułgarzy zamienią na amerykańskie F-15

Władze w Bułgarii zarzuciły w środę Rosji próbę ingerencji w sprawy wewnętrzne kraju. Powodem do takich oskarżeń stał się wpis na Twitterze rosyjskiego wicepremiera Dmitrija Rogozina, który stwierdził, że Sofia "po raz kolejny zdradziła Rosję".

Rogozin, który nie po raz pierwszy swoimi komentarzami wywołuje międzynarodowe skandale, skomentował w ten sposób plany bułgarskiego resortu obrony - ministerstwo planuje wymienić do 2020 r. rosyjskie samoloty MiG-21, MiG-29 oraz Su-25 na zachodnie myśliwce.

Plan bułgarskiego resortu obrony został przyjęty przez rząd na ubiegłotygodniowym posiedzeniu, o czym informowały obszernie rosyjskie media.

Wicepremier Rosji "nie ma szacunku" dla Bułgarii

"Jakiś Szałamanow (bułgarski minister obrony - red.) przekonał premiera (Georgija) Bliznaszkiego, aby po raz kolejny zdradził Rosję na rzecz używanych F-15" – napisał na swoim koncie na Twitterze Rogozin.

Szef bułgarskiej dyplomacji Daniel Mitow ocenił w środę w specjalnym oświadczeniu, że styl wypowiedzi Rogozina jest "zupełnie nie do przyjęcia i sprzeczny z dobrym tonem". Według ministra komentarz ten pokazuje "brak szacunku do bułgarskich instytucji i państwa".

Mitow podkreślił także, że "Bułgaria jest członkiem UE i NATO i nie musi tłumaczyć się przed krajami trzecimi z suwerennie podjętych decyzji".

Z kolei zdaniem ministra obrony Welizara Szałamanowa wpis Rogozina to "próba ingerencji w bułgarskie sprawy wewnętrzne". "Uzależnienie od wojskowych dostaw z Rosji jest niebezpieczne i powinno zostać ograniczone" - dodał minister.

Decyzja o rezygnacji z użytkowania rosyjskich samolotów i wymiany ich na zachodnie maszyny zawarta została w dokumencie zatytułowanym "Krajowy program Bułgarii w NATO i europejskiej obronie 2020". Dokument przewiduje m.in., że do 2020 r. Bułgaria powinna posiadać 8–10 zachodnich myśliwców. Celem wymiany jest uniezależnienie się od Rosji.

Ponadto program przewiduje łącznie dziewięć projektów modernizacji sił zbrojnych, na które w ciągu następnych sześciu lat Bułgaria powinna przeznaczyć 2 mld lewów (1 mld euro).

Autor: adso//kdj/kwoj / Źródło: PAP