"Mordował z zimną krwią". Wyższy wyrok dla zabójcy dziennikarza i jego narzeczonej

Źródło:
PAP

Słowacki Sąd Najwyższy zmienił wyrok skazujący mordercę Jana Kuciaka i Martiny Kusznirovej z 23 lat na 25 lat więzienia. Apelację złożyła prokuratura. Wyrok jest ostateczny.

Miroslav Marczek został skazany w kwietniu 2020 roku na 23 lata więzienia przez wyspecjalizowany sąd w Pezinoku nieopodal Bratysławy, który zajmuje się najpoważniejszymi przestępstwami.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Marczek przyznał się do zamordowania w lutym 2018 roku dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kusznirovej. Przyznał się również do zabicia w 2016 roku przedsiębiorcy Petera Molnara. Przyznanie się do winy spowodowało wyłączenie jego sprawy z pierwotnego aktu oskarżenia przeciwko pięciu osobom, którym zarzucano zlecenie i zrealizowanie zabójstwa Kuciaka.

Jan Kuciak został zastrzelony w lutym 2018 roku. Miał 27 lat Eva Kubaniova/Vsquare.org

"Mordował z zimną krwią"

Prokuratura domagała się dla zabójcy 25 lat więzienia lub dożywocia. Przewodnicząca trzyosobowego składu orzekającego Sądu Najwyższego Alena Sziszkova w uzasadnieniu wyroku napisała, że zastosowana przez sąd pierwszej instancji kara była nieprawidłowa. Stwierdziła, że Marczek mordował z zimną krwią jako wynajęty zabójca. Według ekspertów Marczek jest egocentrykiem i w niewielkim stopniu podporządkowuje się innym, tłumi swoje skłonności do agresji, ale jeżeli to konieczne, to potrafi z niej korzystać.

Z aktu oskarżenia wyłączony był również uznany za pośrednika w sprawie zabójstwa Kuciaka Zoltan Andrusko, który w 2019 roku zawarł umowę o winie i karze i został skazany na 15 lat więzienia.

Dziennikarz i jego narzeczona zginęli. Sąd wydał wyrok. "Jest ktoś mocny, kto pociąga za sznurki"

Uniewinniony Koczner

We wrześniu tego roku zapadł wyrok dotyczący pozostałych oskarżonych. Wspólnik i kierowca Marczeka, Tomasz Szabo dostał 25 lat więzienia, a przedsiębiorca Marian Koczner i jego bliska znajoma Alena Zsuzsova zostali uniewinnieni. Prokurator, który za zlecenie zabójstwa Kuciaka domagał się dla uniewinnionych kary 25 lat więzienia, złożył apelację do Sądu Najwyższego. Termin rozprawy nie został jeszcze wyznaczony.

Zabójstwo dziennikarza, który pisał o aferach gospodarczych i niejasnych interesach - w tym także Kocznera - doprowadziło do antyrządowych demonstracji i w efekcie kryzysu politycznego. Ze stanowiska zrezygnował ówczesny premier Robert Fico, którego partia po klęsce wyborczej w lutym 2020 roku znalazła się w opozycji.

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Eva Kubaniova/Vsquare.org

Tagi:
Raporty: