TVN24 | Świat

Zdymisjonowany premier poprosił o wybaczenie mu błędów. Następca tworzy nowy rząd

TVN24 | Świat

Autor:
pp//rzw
Źródło:
PAP

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova przyjęła we wtorek dymisję premiera Igora Matovicza. Misję sformowania rządu powierzyła dotychczasowemu ministrowi finansów Eduardowi Hegerowi. Ten przedstawił już głowie państwa skład gabinetu. Dotychczasowy szef rządu ma teraz stanąć na czele zwolnionego przez swego następcę resortu finansów.

Zgodnie ze słowacką konstytucją po dymisji premiera Igora Matovicza ze stanowisk musieli ustąpić wszyscy ministrowie. Uchwała w tej sprawie została przyjęta przez rząd. Powierzenie ministrowi finansów Eduardowi Hegerowi stanowiska premiera zostało uzgodnione podczas rokowań koalicyjnych czterech partii tworzących od roku rząd i mających w parlamencie większość konstytucyjną. Tę decyzję uznała prezydent Zuzana Czaputova. Media podkreślają, że nie wynika to bezpośrednio z konstytucji, ale ze zwyczaju.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Heger: Rezygnacja Matovicza to wielki gest

Po ceremonii w Pałacu Prezydenckim Igor Matovicz zwrócił się z prośbą o wybaczenie mu błędów, które popełnił. Powiedział, że chociaż był premierem tylko przez rok, to czuje, jakby to było 10 lat. Zapewnił, że można zaufać jego następcy.

Heger podziękował odchodzącemu premierowi za walkę z korupcją i mafijnymi układami w kraju. Rezygnację z funkcji premiera nazwał "wielkim gestem", który uspokoił sytuację między koalicyjnymi partnerami.

Kim jest Eduard Heger

Desygnowany na premiera Heger jest wiceprzewodniczącym ruchu Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OLaNO) dotychczasowego premiera. Karierę polityczną rozpoczął w 2016 roku. W marcu 2020 roku został ministrem finansów, a po rezygnacji w marcu ministra zdrowia Marka Krajczego został p.o. szefem tego resortu. Na kilka dni, po kolejnej dymisji w rządzie Matovicza, prezydent powierzyła mu także resort szkolnictwa.

54-letni Heger pochodzi z Bratysławy, gdzie ukończył Uniwersytet Ekonomiczny. Pracował jako menadżer w różnych przedsiębiorstwach, m.in. w firmie produkującej luksusową wódkę Double Cross. Był także konsultantem ministerstwa obrony i brał udział w reformie armii słowackiej. Jest praktykującym katolikiem i jednym z przywódców Wspólnoty Chrześcijańskiej w katedrze św. Marcina w Bratysławie. W jednym z wywiadów przyznał, że był osobą niewierzącą, a do Kościoła zbliżył się po przedwczesnej śmierci ojca.

Eksperci: dymisja Matovicza nie musi oznaczać zakończenia sporów wewnątrz koalicji

Według mediów prezydent Czaputova może mianować nowy gabinet już w środę. Premier i jego rząd będą musieli uzyskać wotum zaufania, ale koalicja ma w parlamencie zdecydowaną większość. Dotychczasowy premier ma zostać ministrem finansów, a w gabinecie mają pojawić się tylko dwie nowe twarze. Resort zdrowia ma objąć szef szpitala wojskowego w Rużomberku Vladimir Lengvarovski. Był on lekarzem w siłach specjalnych, a później kierował całą wojskową ochroną zdrowia. Ma doświadczenie międzynarodowe i ukończony w USA kurs zarządzania ochroną zdrowia w sytuacjach kryzysowych. Nową postacią w rządzie - ministrem pracy i spraw socjalnych - ma być mało znany poseł ruchu Jesteśmy Rodziną (Sme Rodina) Jozef Hlinka.

Według komentatorów wtorkowa ceremonia w Pałacu Prezydenckim i dymisja Matovicza nie muszą oznaczać zakończenia personalnych sporów wewnątrz koalicji. W gabinecie pozostanie były premier i jego konkurent, lider partii Wolność i Solidarność (SaS) Richard Sulik. Media zwracają też uwagę na nową sytuację dla Hegera, który w rządzie będzie przełożonym swojego politycznego szefa.

Ostry kryzys w koalicji, która przed rokiem utworzyła rząd Matovicza, został wywołany potajemnym sprowadzeniem przez premiera rosyjskiej szczepionki Sputnik V przeciwko COVID-19. Partnerzy zarzucali także dotychczasowemu szefowi rządu chaotyczne zarządzanie kryzysem epidemicznym.

Autor:pp//rzw

Źródło: PAP