"Dziękuję Pani i zespołowi Narodowego Archiwum Stanów Zjednoczonych za Państwa ciężką pracę w ciągu ostatnich miesięcy, dzięki której dokumenty te ujrzały światło dzienne" - napisał w liście do członkini Izby Reprezentantów Marcy Kaptur minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Sikorski napisał: "Dzięki wytrwałości Pani i Pani współpracowników przyszłe pokolenia lepiej zrozumieją straszne doświadczenia Polaków w czasie II wojny światowej".
Uroczyste podziękowania
List Ministra Radosława Sikorskiego został odczytany podczas uroczystości zorganizowanej w amerykańskim Kongresie przez biuro Marcy Kaptur, podczas której odbyła się publiczna prezentacja materiałów.
Wzięli w niej udział przedstawiciele Ambasady RP w Waszyngtonie, reprezentant Federacji Rodzin Katyńskich, eksperci i archiwiści, a także społeczność polsko-amerykańska.
Ważne dokumenty
Archiwa Narodowe USA opublikowały w poniedziałek kilka tysięcy stron znajdujących się w ich zbiorach dokumentów na temat mordu polskich oficerów przez NKWD w Katyniu w kwietniu 1940 r. Część z nich została odtajniona i udostępniona po raz pierwszy.
Opublikowane dokumenty zgrupowano w 318 plikach. Są tam materiały ze zbiorów kilkunastu organów władz USA, w tym Kongresu, Departamentu Stanu, bibliotek-muzeów byłych prezydentów, agencji wywiadu wojskowego i CIA, Pentagonu i innych agend rządowych.
W niektórych z nich informacje o Katyniu są rozproszone w rozmaitych raportach, listach, notach i memorandach dyplomatycznych. Są też filmy, mapy i zdjęcia. Odtajnione dokumenty są dostępne on-line na stronach Narodowego Archiwum Stanów Zjednoczonych: www.archives.gov/research/foreign-policy/katyn-massacre