"Niedoceniana strona osobowości Putina". Dlaczego Szojgu jeszcze nie stracił stanowiska

Źródło:
Reuters

Liczba zabitych i rannych rosyjskich żołnierzy w Ukrainie zbliża się do 200 tysięcy, pojawiają się liczne głosy krytyczne, dotyczące złej organizacji rosyjskiej armii i trawiącej ją korupcji. A mimo to Siergiej Szojgu, jeden z najbliższych współpracowników Władimira Putina, od ponad dekady jest ministrem obrony Rosji. Według zachodnich obserwatorów jest kilka powodów, dla których 67-latek zachowuje swoje stanowisko - między innymi to, że jest bardzo lojalny, a - jak mówi jeden z ekspertów - "w wewnętrznym kręgu Putina lojalność zawsze przebija kompetencje".

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

Reuters zwraca uwagę, że Siergiej Szojgu jest ministrem obrony Rosji już od ponad dziesięciu lat, od 2012 roku, i jest elementem "wewnętrznego kręgu Putina".

- W wewnętrznym kręgu Putina lojalność zawsze przebija kompetencje - twierdzi cytowany przez Reutersa Andrew Weiss, ekspert z Carnegie Endowment for International Peace. Dodaje, że Putin przyznał, że trudno jest mu zwolnić ludzi i traktuje takie sprawy bardzo osobiście. - Kilka osób na wyższych stanowiskach, których wydajność pracy pozostawia wiele do życzenia, w tym Szojgu, korzysta z tej niedocenianej sentymentalnej strony osobowości (Putina) - stwierdził ekspert.

Szorstki, "twardogłowy" Szojgu i jego związki z Putinem

Reuters, który określa Szojgu jako "szorstkiego twardogłowego", zauważa, że zajmował on wysokie stanowiska w rosyjskich strukturach władzy od czasu upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku, pełnił między innymi funkcję ministra do spraw sytuacji nadzwyczajnych u prezydenta Borysa Jelcyna.

Tatiana Stanowa, analityczka dobrze zorientowana w kremlowskich realiach, twierdzi, że Putin woli pracować z ludźmi, których dobrze zna, pomimo wad, które mogą mieć. Dodaje, że "dla niego jest to psychologicznie łatwiejsze".

Przypomina, że Siergiej Szojgu był jednym z liderów partii politycznej, która utorowała Putinowi drogę do prezydentury na przełomie wieków. - Od tamtej pory Putin jest w pewnym sensie wdzięczny Szojgu - dodaje Stanowa. Jej zdaniem rosyjski minister obrony ma "zagwarantowane wygodne miejsce w rosyjskiej polityce, pod warunkiem że nie popełni poważnych błędów".

Kreml twierdzi, że osiągnie swoje cele na Ukrainie w tak zwanej specjalnej operacji wojskowej i odrzuca zachodnie szacunki dotyczące rosyjskich ofiar inwazji. Na początku lutego amerykański "New York Times" informował, że liczba zabitych i rannych rosyjskich żołnierzy w Ukrainie zbliża się do 200 tysięcy

Reuters zauważa, że siły rosyjskie nadal kontrolują około jednej piątej terytorium Ukrainy, a Kijów twierdzi, że najeźdźcy szykują się do nowej ofensywy.

Władimir Putin i Siergiej SzojguMikhail Svetlov/Getty Images

Na Zachodzie utrzymanie przez Szojgu stanowiska byłoby "nie do pomyślenia"

Generał Ben Hodges, były dowódca amerykańskich sił lądowych w Europie, i Rupert Jones, emerytowany generał dywizji, który pełnił funkcję zastępcy szefa sztabu generalnego Wielkiej Brytanii, wyliczają całą serię błędów popełnionych w rosyjskiej armii. Mówią o złym planowaniu, strategii, taktyce, logistyce, a także o korupcji. Jones stwierdził, że byłoby to "nie do pomyślenia", żeby na Zachodzie minister obrony mógł utrzymać swoją posadę w takich okolicznościach.

Jack Watling, analityk w londyńskim think tanku RUSI, stwierdził, że mimo błędów w działaniach Rosji na Ukrainie Szojgu "znacznie zwiększył" możliwości wojska i nadzorował złożone, ale udane działania jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę. 

Autorka/Autor:mjz/kg

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Mikhail Svetlov/Getty Images

Tagi:
Raporty: