Media: serbscy zbrodniarze, Radovan Karadżić i Ratko Mladić, są w ciężkim stanie

Źródło:
PAP
"Jestem poważnie chorym człowiekiem"
"Jestem poważnie chorym człowiekiem"ICTV
wideo 2/4
"Jestem poważnie chorym człowiekiem"ICTV

Serbscy zbrodniarze Radovan Karadżić i Ratko Mladić są w ciężkim stanie, lekarze nie chcą im pomóc - donosi w piątek dziennik "Politika", powołujący się na ich prawników. Karadzić i Mladić odsiadują dożywotnie wyroki za ludobójstwo, są najważniejszymi skazanymi za zbrodnie popełnione w Bośni w latach 1992-95.

Prawnik Goran Petronijević poinformował gazetę, że administracja brytyjskiego więzienia, w którym wyrok odsiaduje 78-letni Radovan Karadżić, odmawia mu transportu do szpitala i zapewnienia żywności potrzebnej podczas leczenia cukrzycy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dr Dragan w końcu wysiadł z autobusu. Drugie życie zbrodniarza

"Karadżić miał w ostatnich dniach poważny kryzys zdrowotny i odczuwał silny ból. Ma problemy z prostatą i cukrzycą, a odmawia mu się pomocy, której potrzebuje. Jego rodzina objęta jest amerykańskimi sankcjami, przez co nie może go odwiedzać, a jedynym, któremu udało się do niego dotrzeć, jest ksiądz" - powiedział serbskiemu dziennikowi obrońca przywódcy politycznego Serbów z czasów wojny lat 90. w Bośni i Hercegowinie.

Prawnik stwierdził ponadto, że zamiast umieszczać Karadżicia w Wielkiej Brytanii, powinien on był trafić do więzienia znajdującego się najbliżej miejsca pobytu na wolności - do Słowenii, Grecji czy na Węgry. - Wybór Wielkiej Brytanii oznacza dodatkowe cierpienie wykraczające poza karę - ocenił adwokat.

Karadżić został skazany w sprawie dotyczącej zamordowania w 1995 roku 8 tysięcy muzułmanów w SrebrenicyICTY

"Postępują dokładnie odwrotnie"

Obrońca 79-letniego Ratka Mladicia Branko Lukić stwierdził z kolei, że lekarze zajmują się jego klientem niepoprawnie. Oświadczył, że zajmujący się nim w więzieniu w Hadze lekarze "postępują dokładnie odwrotnie względem instrukcji, które otrzymali od serbskich ekspertów badających stan zdrowia skazanego".

CZYTAJ WIĘCEJ: "Miała może 9 lat. Kazali jej siostrzeńcowi ją zgwałcić. Zabili oboje". Bestialstwo Serbów, niemoc Holendrów

Mladić jest sądzony m.in. za zamordowanie ponad ośmiu tysięcy muzułmanów w Srebrenicy w 1995 rokuICTY

Karadżić jest najwyższym rangą politykiem osądzonym przez trybunał haski po śmierci w 2006 roku byłego prezydenta Serbii i Jugosławii Slobodana Miloszevicia. Sędziowie uznali jego winę za 33-miesięczne oblężenie Sarajewa, w którym zginęło około 12 tysięcy ludzi, oraz zbrodnie w bośniackich miastach opanowanych przez podległe mu siły. Za ludobójstwo uznali też zamordowanie w lipcu 1995 roku blisko 8 tysięcy muzułmańskich mężczyzn w Srebrenicy. Masakra ta jest uznawana za najgorszą zbrodnię w Europie od drugiej wojny światowej.

Mladić, jako dowódca bośniackich Serbów, był odpowiedzialny za pierwsze fale agresji i tworzone już w początkowym okresie wojny obozy dla muzułmańskiej ludności, w których w 1992 r. ginęli ludzie.

Ludobójstwo w Srebrnicy

Najpoważniejsza ze zbrodni, za które skazano dwóch przywódców serbskich z czasów wojny w Bośni i Hercegowinie, dotyczy ludobójstwa w Srebrenicy. W lipcu 1995 roku w okolicach miasta - będącego do momentu przejęcia przez Serbów tzw. strefą bezpieczeństwa pod nadzorem ONZ - zamordowano ponad 8 tys. mężczyzn i chłopców, zamieszkujących kraj bośniackich muzułmanów. Nadal poszukuje się szczątków ok. tysiąca ofiar.

CZYTAJ WIĘCEJ: Nikt nie odważył się rozdzielić trumien. Historia miłości ze zdjęcia

Do tej pory za ludobójstwo i zbrodnie w Srebrenicy skazano ponad 50 osób na łącznie 700 lat więzienia.

Autorka/Autor:momo//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ICTY