Serbski rząd dał we wtorek gwarancje, że jeśli sądzony przez ONZ-owski trybunał ds. dawnej Jugosławii gen. Ratko Mladić zostanie czasowo zwolniony z haskiego aresztu z powodów medycznych, to nie zbiegnie podczas hospitalizacji w Serbii.
Jak podała agencja Tanjug, władze w Belgradzie podjęły decyzję na wniosek obrońców byłego dowódcy sił Serbów bośniackich z czasów wojny na Bałkanach oraz jego rodziny, po zebraniu przez ministerstwo sprawiedliwości "niezbędnych opinii".
Zarzuty: ludobójstwo i zbrodnie wojenne
Pismo zapewniające rządowe gwarancje zostało przesłane obrońcom Mladicia, którzy przekażą je do trybunału w Hadze - poinformowało ministerstwo sprawiedliwości.
W marcu adwokaci Mladicia zwrócili się do haskiego trybunału z wnioskiem o jego czasowe zwolnienie z aresztu i rozpoczęcie leczenia w Rosji. Ich zdaniem stan zdrowia generała, który przeszedł kilka zawałów, wymaga odpowiedniej opieki medycznej, która nie jest zapewniana w haskim areszcie.
Trybunał odrzucił w maju ten wniosek, motywując to brakiem pewności, że oskarżony dobrowolnie stawi się w Hadze po przebyciu leczenia i uznając zarzut o braku odpowiedniej opieki medycznej za bezpodstawny.
75-letni Mladić, nazywany "rzeźnikiem z Bałkanów", jest oskarżony m.in. o czystki etniczne podczas wojny w Bośni i Hercegowinie w latach 1992-95, mające na celu utworzenie etnicznie czystego państwa serbskiego.
Jego akt oskarżenia zawiera 11 zarzutów, obejmujących ludobójstwo, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, w tym udział w masakrze w Srebrenicy, gdzie oddziały Serbów bośniackich wymordowały ponad osiem tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców. Masakra w Srebrenicy, przez haski trybunał uznana za ludobójstwo, była największą zbrodnią wojenną w Europie od zakończenia II wojny światowej.
Po trwającym cztery lata procesie prokuratura zażądała w ubiegłym roku dla Mladicia dożywotniego pozbawienia wolności, podkreślając, że to generał wydał rozkaz zabicia muzułmańskich mężczyzn w Srebrenicy.
Jego proces jest ostatnim przed ONZ-owskim trybunałem ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii. Wyrok ma być ogłoszony w listopadzie 2017 roku.
Autor: adso / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: ICTY