Rywal Putina na sekstaśmie

Dhārmikatva - Wikipedia (CC BY 2.0)Michaił Kasjanow jest jednym z głównych rywali politycznych Władimira Putina

Rosyjska telewizja NTV opublikowała nagranie, na którym Michaił Kasjanow, jeden z ostatnich liderów opozycji w Rosji, ma zdradzać swoją żonę ze znaną opozycjonistką. Nakręcony z ukrycia film został uznany przez zachodnie media za kolejną próbę skompromitowania i zastraszenia tego polityka.

58-letni Kasjanow został nagrany w jednym z moskiewskich mieszkań wraz z inną rosyjską opozycjonistką, 39-letnią Natalią Pielewiną. Uwiecznieni zostali w sypialni, nago lub w samej bieliźnie, i dobrze widoczne są ich twarze. Na nagraniu nie ma scen samego seksu, mogły one jednak zostać wycięte, zaś Pielewina konsekwentnie nazywana jest przez telewizję NTV "kochanką" polityka.

"Rosja może pogrążyć się w chaosie"

Na filmie słychać, jak Kasjanow mówi kobiecie, że chce, by "została wybrana w tym kraju", by wzmocnić opozycję w rosyjskim parlamencie; by "jej gwiazda w pełni rozbłysła". W innym fragmencie stwierdza z kolei, że "Rosja może pogrążyć się w chaosie", a wówczas on będzie starał się wywieźć swoją żonę Irinę w bezpieczne miejsce, za granicę.

Nakręcony z ukrycia film został opublikowany przez prorządową rosyjską telewizję NTV. Michaił Kasjanow był premierem Rosji w latach 2000-2004, jednak od dymisji z tej funkcji aktywnie zaangażował się w działalność opozycyjną. W 2008 roku starał się kandydować w wyborach prezydenckich, nie został jednak do nich dopuszczony przez rosyjską Centralną Komisję Wyborczą. Jego liberalna partia polityczna Parnas zamierza prowadzić bojkot zaplanowanych na wrzesień wyborów parlamentarnych w Rosji.

Natalia Pielewina jest obywatelką Wielkiej Brytanii znaną z krytyki rosyjskich władz, którym zarzuca m.in. niszczenie demokracji oraz popełnianie zbrodni w Czeczenii. Od lat zaangażowana jest także w działalność opozycyjną w Rosji, obecnie również w ramach partii Parnas. Telewizja NTV wypomina ponadto opozycjonistce, że regularnie podróżuje do USA i pozostaje w stałym kontakcie z senatorem Johnem McCainem oraz finansistą Williamem Browderem, znanym z krytyki rządów Władimira Putina.

Zastraszanie opozycji

Czarno-białe nagranie, jak komentują zachodnie media, najprawdopodobniej jest próbą skompromitowania jednego z głównych rywali politycznych Władimira Putina.

Na początku lutego prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow zamieścił w internecie wideo, na którym Michaił Kasjanow pokazywany był przez celownik karabinu snajperskiego. Groźba ta, skrytykowana później przez unijnych dyplomatów, pojawiła się rok po zastrzeleniu innego działacza rosyjskiej opozycji, Borysa Niemcowa.

Autor: mm/tr / Źródło: NTV, The Mirror, Daily Mail, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Dhārmikatva - Wikipedia (CC BY 2.0)

Pozostałe wiadomości