Sejm domaga się zwolnienia Ołeha Sencowa

[object Object]
Sejm domaga się zwolnienia Ołeha Sencowatvn24
wideo 2/2

Sejm podjął uchwałę w sprawie uwolnienia obywateli Ukrainy więzionych z przyczyn politycznych w rosyjskich więzieniach. W uchwale posłowie domagają się między innymi zwolnienia pochodzącego z Krymu reżysera Ołeha Sencowa, skazanego na 20 lat kolonii karnej. Za głosowało 410 posłów, 2 było przeciw, 4 wstrzymało się od głosu.

Projekt ten zgłosiła grupa posłów PO. W uchwale zawarto apel o "zwolnienie wszystkich obywateli Ukrainy przetrzymywanych z przyczyn politycznych w rosyjskich aresztach i więzieniach". "Uwolnienia prześladowanych ze względów politycznych oczekują miliony przedstawicieli demokratycznego świata" - podkreślono.

"Domagamy się zwolnienia pochodzącego z Krymu reżysera Ołeha Sencowa, skazanego w sierpniu 2015 roku na 20 lat kolonii karnej z paragrafu o terroryzmie" - czytamy w uchwale. Jak wskazano, 14 maja Sencow ogłosił "bezterminową głodówkę z żądaniem uwolnienia 64 ukraińskich więźniów politycznych" i obecnie stan jego zdrowia "budzi najwyższe zaniepokojenie". "W solidarności z nim głodówkę rozpoczęło szereg innych osób, w tym skazany w tym samym procesie na 10 lat kolonii karnej krymski aktywista Euromajdanu Ołeksandr Kołczenko" - zauważyli posłowie. W uchwale wymieniono też dziennikarza Romana Suszczenkę, paryskiego korespondenta ukraińskiej agencji informacyjnej, który na początku czerwca skazany został, pod zarzutem szpiegostwa, na 12 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Aresztowanie obrońców praw człowieka i łamanie praw człowieka oraz wolności słowa i zgromadzeń w Rosji potępili również posłowie Parlamentu Europejskiego. Oni też zaapelowali o uwolnienie Ołeha Sencowa i wszystkich innych bezprawnie przetrzymywanych obywateli Ukrainy.

Sencow aresztowany

Pochodzący z zaanektowanego przez Rosję w 2014 roku Krymu Sencow został aresztowany w Symferopolu i przewieziony do Rosji w maju 2014 roku. W sierpniu 2015 roku skazano go na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Reżyser odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że postępowanie karne przeciwko niemu ma charakter polityczny. W czwartek mija 32. dzień protestu głodowego, jaki reżyser prowadzi w rosyjskiej kolonii karnej, domagając się uwolnienia 64 Ukraińców z rosyjskich więzień.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Tagi:
Raporty: