Schengen nie pęknie? Komisja grozi Danii


Unijna komisarz ds. wewnętrznych Cecilia Malmstroem zagroziła uruchomieniem procedury karnej za naruszenie unijnego prawa przez Danię, jeśli kraj ten wprowadzi stałe kontrole celne na swych granicach.

- Decyzja Danii w sprawie ustanowienia stałych kontroli celnych na swych granicach stanowi problem i (...) Komisja jest przygotowana, jeśli będzie to konieczne, na użycie środków, które ma w swej dyspozycji, do egzekwowania prawa europejskiego - oświadczyła komisarz. Zwróciła się też do duńskich władz o "uniknięcie podjęcia tych jednostronnych środków".

Decyzja Danii w sprawie ustanowienia stałych kontroli celnych na swych granicach stanowi problem i (...) Komisja jest przygotowana, jeśli będzie to konieczne, na użycie środków, które ma w swej dyspozycji, do egzekwowania prawa europejskiego Cecilia Malmstroem

- Pierwsza ocena prawna zawiera istotne wątpliwości, czy zapowiadane przez Danię środki, jeśli zostaną wprowadzone w życie, są zgodne ze zobowiązaniami Danii w ramach unijnego prawa w odniesieniu do swobodnego przepływu towarów, osób, usług i kapitałów - podkreślił szef KE. - Kraje członkowskie nie mogą systematycznie przeprowadzać kontroli celnych i policyjnych na swych granicach - dodał Barroso. Wezwał duńskie władze, by nie podejmowały tych jednostronnych środków.

Komisja Europejska oceniła, że jakiekolwiek stałe kontrole celne będą sprzeczne z przepisami o swobodnym przepływie osób i towarów.

Duńczykom się nie podoba

Kopenhaga oświadczyła w środę, że przywróci stałe kontrole celne na swych granicach z Niemcami i Szwecją w celu walki z nielegalną imigracją i przestępczością zorganizowaną.

O środkach, podjętych pod naciskiem antyimigracyjnej Duńskiej Partii Ludowej, poinformowano bez wcześniejszego uzgodnienia z Niemcami i Szwecją; decyzja Kopenhagi wywołała protesty w UE.

W czwartek duński minister ds. współpracy na rzecz rozwoju Soren Pind zastrzegał, że Dania podjęła środki mające na celu przywrócenie kontroli celnych na swych granicach, by walczyć z przestępczością, lecz nie ma zamiaru przywracać kontroli paszportowej. "Nasze decyzje szanują zasady układu z Schengen", przestrzeni bez granic w ramach UE, której Dania jest częścią - dodał Pind.

Środki, które Dania zapowiedziała w środę mają wejść w życie w ciągu trzech tygodni; oznaczają jedynie kontrole na granicach z Niemcami, ale jednocześnie w portach i na moście nad cieśniną Sund, łączącym Szwecję z Danią.

Koniec Schengen?

Zgodnie z układem z Schengen Dania nie może ustanowić kontroli celnych na swoich granicach w klasycznym tego słowa znaczeniu. Może jednak, odpowiednio do zasad europejskich, rozmieścić na stałe służby celne na granicach w celu przeprowadzania losowych kontroli pojazdów.

Strefa Schengen obejmuje 25 państw europejskich, gdzie jest zagwarantowany swobodny przepływ osób i nie obowiązują kontrole graniczne: 22 członków UE (bez Wielkiej Brytanii, Irlandii, Bułgarii, Rumunii i Cypru) oraz Szwajcarię, Islandię i Norwegię. Liechtenstein przystąpił do układu w 2008 r., zniesienie granic ma nastąpić do końca 2011 r.

CZY TO KONIEC SCHENGEN? - CZYTAJ ANALIZĘ TVN24.PL

Źródło: PAP, lex.pl