Ukraińska Mrija zniszczona w wyniku rosyjskich nalotów

Źródło:
Radio Swoboda, tvn24.pl
Rosyjskie helikoptery zestrzelone nad Hostomlem (nagranie z 24 lutego 2022 roku)
Rosyjskie helikoptery zestrzelone nad Hostomlem (nagranie z 24 lutego 2022 roku)facebook.com/MinistryofDefence.UA
wideo 2/21
Rosyjskie helikoptery zestrzelone nad Hostomelem (nagranie z 24 lutego z godzin porannych)facebook.com/MinistryofDefence.UA

W wyniku rosyjskich nalotów na lotnisku w Hostomlu pod Kijowem został zniszczony samolot An-225 Mrija, uważany za największą jednostkę na świecie. Koncern Ukroboronprom poinformował, że w czasie rosyjskiego ataku Mrija była w remoncie, dlatego nie opuściła Ukrainy. "Odbudowa samolotu będzie kosztować ponad trzy miliardy dolarów i zajmie dużo czasu. Postaramy się, żeby zapłaciło za to państwo-agresor" - przekazał koncern.

Koncern obronny Ukroboronprom poinformował o zniszczeniu samolotu An-225 na kanale Telegram. "Rosyjscy okupanci zniszczyli flagowy okręt ukraińskiego lotnictwa - legendarną Mriję. Stało się to na lotnisku zakładów Antonowa w Hostomlu pod Kijowem, gdzie znajdował się samolot. Jego odbudowa będzie kosztować ponad 3 miliardy dolarów i zajmie dużo czasu. Ukraina dołoży wszelkich starań, aby zapłaciło za to państwo-agresor" - podał w komunikacie koncern.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA NA ŻYWO

Przedsiębiorstwo przekazało, że "Rosja wybrała na cel Mriję jako symbol zdolności ukraińskiego lotnictwa". W czasie ataku na lotnisko wojskowe w Hostomlu pod Kijowem samolot An-225 był w remoncie, dlatego nie opuścił Ukrainy - poinformował Ukroboronprom.

"Okupanci zniszczyli samolot, ale nie będą w stanie zniszczyć naszego wspólnego marzenia. Ono pewno się odrodzi". Mrija w języku ukraińskim oznacza "marzenie".

Samolot transportowy Mrija An-225, uważany za największy samolot świataTwitter/@DmytroKuleba

Portal ukraińskiej sekcji Radio Swoboda przypomniał, że An-225 Mrija była największym i najpotężniejszym samolotem transportowym na świecie, zaprojektowanym przez biuro imienia Antonowa w Kijowie.

"Samolot był aktywnie eksploatowany podczas pandemii COVID-19. W kwietniu 2020 roku dostarczył z Chin do Kijowa 103 tony leków na walkę z koronawirusem" - napisał portal rozgłośni.

PAP/Adam Ziemienowicz

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Autorka/Autor:tas/kab

Źródło: Radio Swoboda, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@DmytroKuleba

Tagi:
Raporty: