Sąd Najwyższy Izraela uznał, że budzące kontrowersje prawo pozwalające na przymusowe karmienie prowadzących strajk głodowy więźniów aresztowanych za działalność terrorystyczną jest zgodne z konstytucją - informuje w poniedziałek agencja Associated Press.
Prawo, mające na celu zmniejszenie liczby strajków głodowych podejmowanych przez więźniów palestyńskich, zaskarżyło do Sądu Najwyższego Izraelskie Stowarzyszenie Medyczne.
"Delikatna równowaga"
Według uzasadnienia wyroku prawo to zachowuje "delikatną równowagę" między takimi wartościami, jak ludzkie życie, interes publiczny, prawo do godności osobistej i wolności wyrażania własnych poglądów. Tłumacząc swą decyzję, sąd podkreślił, że brał też pod uwagę kwestie medyczne.
W zeszłym roku parlament Izraela przyjął ustawę, która pozwala na przymusowe karmienie prowadzących strajk głodowy więźniów aresztowanych za działalność terrorystyczną. Podjęcie takich środków jest dopuszczalne w sytuacji, gdy głodówka zagraża życiu lub zdrowiu strajkującego.
Izraelskie władze obawiały się, że ewentualna śmierć głodowa, któregoś z więźniów mogłaby doprowadzić do protestów Palestyńczyków i zamieszek.
Aresztowania bez zarzutów
Przeciwko temu rozwiązaniu protestowało kilka organizacji broniących praw człowieka, a także przedstawiciele niektórych środowisk lekarskich Izraela.
Do strajku głodowego często uciekali się palestyńscy więźniowie, protestujący przeciw tzw. aresztowaniom administracyjnym. Polegają one na tym, że więzień jest przetrzymywany w więzieniu bez zarzutów. Władze Izraela twierdzą, że jest to środek bezpieczeństwa zapobiegający przemocy.
Autor: mm//gak / Źródło: PAP