Są źli, więc przenoszą konta do małych banków

Aktualizacja:
 
Strona na Facebooku ma już prawie 23 tysiące fanówTVN24.pl

Amerykanie, poirytowani chciwością wielkich instytucji finansowych, zaczynają manifestować swą niechęć do nich także akcją zamykania rachunków w komercyjnych bankach. Na Facebooku propagowana jest inicjatywa pod nazwą Bank Transfer Day. Natomiast na ulicach Nowego Jorku nadal trwają protesty. Pewien Kanadyjczyk wspiął się w Zuccotti Park na rzeźbę i groził, że nie zejdzie, dopóki burmistrz Michael Bloomberg nie ustąpi z urzędu.

Trwające od ponad miesiąca protesty "Okupuj Wall Street" skłaniają ludzi do poszukiwania alternatywnych usług bankowych. Na Facebooku pojawiła się strona Bank Transfer Day.

Jej założycielka, 27-letnia Kristen Christian z Los Angeles, wzywa by Amerykanie przyłączyli się do akcji zamykania do 5 listopada rachunków bankowych w dużych instytucjach finansowych i przenoszenia pieniędzy do małych banków. W internetowym wydaniu tygodnika "Time", Christian powiedziała, że nie jest związana z ruchem "Okupuj Wall Street", ale wielu jego uczestników zwróciło się do niej wyrażając poparcie dla inicjatywy.

"Do widzenia" do 50 tys. osób

Akcja, nie nagłośniona jeszcze powszechnie w głównych amerykańskich środkach masowego przekazu, już spotkała się z odzewem. Jak informował ABC News, w ciągu 18 dni ponad 50 tys. osób zamierza powiedzieć dużym bankom "do widzenia".

Bezpośrednim powodem zamykania kont mogą być niedawne decyzje, np. Bank of America, czy Citibank, o podniesieniu najczęściej od pięciu do 10 dolarów opłat miesięcznych za korzystanie z kart debetowych.

Miałam już dość płacenia skandalicznych opłat bankom za poważny niedostatek usług. Miałam dość tego, że korporacje finansowe decydują o tym jaki mam dostęp do moich pieniędzy a ostatecznie szalę przechyliło to, że rozgniewało mnie uderzenie banków w ubogich i w pracujących Kristen Christian

Mniejsi już się bogacą

Czasopismo "Credit Union Times" twierdzi, że niektóre z unii kredytowych odnotowały już teraz zwiększone zainteresowanie ich usługami.

- W ciągu 17 lub 18 dni podwoił się przyrost naszych członków w stosunku do rejestrowanego wcześniej w podobnym okresie - ocenił cytowany przez pismo Howie Wu, wiceprezes unii kredytowej BECU w Tukwila, w stanie Waszyngton.

Tam, gdzie korzystniej

Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa w Nowym Jorku, największa tego rodzaju etniczna instytucja finansowa w Stanach Zjednoczonych, z aktywami sięgającymi ok. 1.4 miliarda dolarów, nie zauważyła jeszcze znaczącego przypływu nowych depozytów. Jej kierownictwo przewiduje jednak, że wraz z podnoszeniem przez komercyjne banki opłat za usługi, Polonia zacznie przenosić pieniądze tam, gdzie otrzyma korzystniejsze warunki.

- My nie dość, że nie nakładamy opłat za karty debetowe, to jeszcze wkrótce będziemy dopłacać użytkownikom pięć centów do każdej debetowej transakcji z podpisem - zapewniała w rozmowie z Polską Agencją Prasową wiceprzewodnicząca Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej Elżbieta Baumgartner.

Wspiął się na rzeźbę i groził, że nie zejdzie

Ci, którzy protestują przeciwko chciwości wielkich banków i innych instytucji finansowych nadal też demonstrują na ulicach. W nowojorskim Zuccotti Park zamieszanie wywołał mężczyzna, który wdrapał się na metalową rzeźbę o wysokości kilkunastu metrów i odgrażał, że nie zejdzie dopóki burmistrz Michael Bloomberg nie ustąpi z urzędu. Bloomberg zapowiadał wcześniej zaostrzenie akcji przeciw demonstrantom.

Członkowie specjalnego zespołu ds. negocjacji z porywaczami dopiero po trzech godzinach zdołali przekonać mężczyznę, by pozwolił się sprowadzić na dół przy użyciu dźwigu.

Kiedy znalazł się na ziemi został zakuty w kajdanki i przewieziony do szpitala, gdzie poddano go obserwacji psychiatrycznej. Rzecznik "Okupuj Wall Street", Bill Dobbs, powiedział w radiu ABC News, że ugrupowanie nie wiedziało o zamiarach 21-letniego Kanadyjczyka.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl