Rzecznik niemieckiego rządu: wcześniejsze wybory do parlamentu "ani przez sekundę" nie były tematem

Źródło:
PAP
Wyniki exit poll w Niemczech
Wyniki exit poll w Niemczech TVN24BiŚ
wideo 2/20
Wyniki exit poll w Niemczech TVN24BiŚ

W Niemczech nie będzie przedterminowych wyborów mimo słabego wyniku partii rządzących w wyborach do europarlamentu - poinformował rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit. Zapewnił, że "w żadnym momencie, ani przez sekundę" nie było to tematem. O potrzebie "nowych wyborów i nowego początku dla naszego kraju tak szybko, jak to możliwe" mówi natomiast lider chadeckiej CSU Markus Soeder.

"Planowy termin wyborów to jesień przyszłego roku i wtedy zamierzamy je przeprowadzić" - podkreślił Hebestreit, cytowany przez portal tagesschau.

Jak zauważył, wynik trzech współrządzących w Niemczech ugrupowań: socjaldemokratycznej SPD, Zielonych i liberalnej FDP, w wyborach europejskich "nie jest korzystny". Partie tworzące koalicyjny rząd w Berlinie będą musiały dokonać szczegółowej analizy - dodał.

Media wprost oceniają, że w wyborach do PE partie tworzące rząd poniosły dotkliwą porażkę. Szczególnie Zieloni mocno stracili na popularności wśród wyborców: uzyskali 11,9 proc., czyli znacznie poniżej ich rekordowego wyniku 20,5 proc. w poprzednich eurowyborach w 2019 roku. SPD kanclerza Niemiec Olafa Scholza zdobyła 13,9 proc. głosów (w 2019 roku - 15,8 proc.), a FDP - 5,2 proc. (w 2019 r. - 5,4 proc.).

Olaf Scholz na spotkaniu kierownictwa SPD po wyborach do Parlamentu Europejskiego w BerliniePAP/EPA/Sean Gallup / POOL

Lider CSU: potrzebujemy nowych wyborów i nowego początku

Ze strony liderów niemieckiej opozycji słychać wezwania do wcześniejszych wyborów.

Zdaniem lidera chadeckiej CSU Markusa Soedera wybory europejskie w Niemczech pokazały przede wszystkim, że rząd nie ma już żadnego poparcia wśród obywateli. Potrzebujemy "nowych wyborów i nowego początku dla naszego kraju tak szybko, jak to możliwe" - oświadczył Soeder w wywiadzie dla nadawców RTL i ntv. - Przykładem powinna być Francja, gdzie prezydent Emmanuel Macron rozpisał w niedzielę wybory parlamentarne - dodał.

Również Alice Weidel, współprzewodnicząca prawicowo-populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD), która w wyborach europejskich w Niemczech zajęła drugie miejsce za chadeckim blokiem CDU/CSU, zaapelowała w poniedziałek o przeprowadzenie przedterminowych wyborów. "Teraz Scholz ma tylko jedno zadanie: utorować drogę do nowych wyborów - zamiast rządzić wbrew zdecydowanej większości społeczeństwa przez kolejny rok" - napisała na platformie X.

Czytaj również: Katastrofa Scholza, wygrana eurosceptyków w Austrii. Co u Orbana? Najciekawsze skutki wyborów w UE

Macron ogłosił rozwiązanie parlamentu

Macron poinformował w niedzielę, że rozwiązuje Zgromadzenie Narodowe i wyznacza przedterminowe wybory parlamentarne. Pierwsza tura odbędzie się 30 czerwca, a druga 7 lipca. Decyzję tę obwieścił po ogłoszeniu sondaży exit polls w niedzielnych wyborach do PE, z których wynikało, że ze znaczną przewagą wygrało skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe (RN,) związane z Marine Le Pen.

Autorka/Autor:js//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Sean Gallup / POOL